Що таке укриття?

Найпростіші укриття це цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги та підземні переходи. У них можна сховатися під час нетривалих обстрілів. Найбезпечніші з них ті, які мають декілька виходів (один з них за межами будівлі).

Зазвичай такі приміщення використовують як магазини, спортзали, склади тощо. Власники мають знати про призначення на період надзвичайної ситуації й бути готовими дати доступ людям. Радимо заздалегідь домовитися про зв’язок із господарями та взяти номери телефонів. Жителі міст з метрополітеном можуть також сховатися на платформах станцій або в переходах.

Сховище це герметична споруда для тривалого перебування людей у випадку надзвичайної ситуації.

Щоб знайти такі приміщення, шукайте позначки «Укриття» чи «Об’єкт цивільного захисту». Також там має бути номер телефону людини, яка в разі небезпеки відчинить двері сховища чи укриття. Якщо його немає, зверніться до представництва місцевої влади по інформацію.

Щоб підготуватися, радимо:

  • уточнити телефоном або на офіційному веб-сайті місцевого органу влади адреси найближчих укриттів

  • виписати 2-3 адреси найближчих до вас укриттів на випадок, якщо перше укриття, у яке ви прийдете, буде заповнене

  • заздалегідь вивчити й пройти маршрут до цих споруд

  • особисто перевірити стан їхньої готовності й повідомити місцевій владі, якщо укриттю потрібен ремонт

Усі громадяни України мають право на цивільний захист. Кожен може заходити в укриття в будь-якому місті чи будинку. Якщо укриття є на мапі укриттів, будь-яка людина має право там сховатися.

Лунає сирена, а укриття зачинене. Як уберегтися?

  • Спробуйте швидко зв’язатися з власником укриття і попросіть його відчинити двері.
  • Швидко зорієнтуйтесь, де ще поблизу є місце для схованки. Це може бути метро, цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги чи переходи. 
  • Якщо ви на вулиці й вам ніде сховатися, а ви чуєте вибухи, негайно лягайте на землю та закрийте голову руками. Захистом може бути будь-який виступ, навіть бордюр, заглиблення в землі, канава, бетонна сміттєва урна або сходинки. 

Якщо ви виявили зачинене укриття під час тривоги

  • Зафіксуйте це на фото чи відео.
  • Подзвоніть у поліцію (номер 102) чи рятувальникам (номер 101).
  • Коли загроза минула, зверніться  до райдержадміністрації.
  • Адміністрація зобовʼязана зафіксувати ваше звернення та зв’язатися з власником укриття. Укриття мають привести до ладу та відчиняти його під час кожної повітряної тривоги.

Метро як укриття

У воєнний час як укриття працюють станції метрополітену Києва, Харкова, Дніпра, а також підземні станції швидкісного трамваю в Кривому Розі.  Потрапити в підземку для укриття можна цілодобово. Зокрема й під час комендантської години. 

У Києві безкоштовний вхід під час повітряної тривоги — лише через турнікети ручного контролю. Щоб зайти у вестибюль у комендантську годину, викличте постового поліцейського. Для цього зателефонуйте за номером, розміщеним на вході в підземку або натисніть на дзвінок у вестибюлі біля входу в метро. Правоохоронці організують прохід в укриття.

У Харкові, Дніпрі та в Кривому Розі станції відчинено цілодобово. У Дніпровському метрополітені для матерів з дітьми відчиняють кімнати для обслуговуючого персоналу. Там тепліше, ніж на платформах станції, і є душ. Щоб потрапити туди, зверніться до працівника метро. 

Важливо! В укритті на станціях метро можлива перевірка документів, тож мати посвідчення особи при собі обов’язково. 

Не залишайте сховища,  доки не буде повідомлення про відбій тривоги.

Що робити, коли почули сирени

Сигнал повітряної тривоги «Увага всім» — це протяжне звучання сирен або уривчасті гудки. Якщо сирени не працюють, то повідомлення про повітряну тривогу може передаватись через гучномовці та гудками транспортних засобів (зокрема, з автомобілів ДСНС, обладнаних гучномовцями).

Територія Києва та інших міст покрита сиренами не повністю, тому важливо мати надійне джерело для отримання сигналу повітряної тривоги.

Жителі Києва можуть отримувати сповіщення в мобільному застосунку «Київ цифровий»: App Store, Google Play, а також в офіційному Telegram-каналі Київської міської державної адміністрації (КМДА).

Повідомлення мобільного застосунку «Тривога!» можна налаштувати для різних регіонів країни: App Store, Google Play.

Що робити, коли ви отримали повідомлення про повітряну тривогу:

  • Негайно прямуйте в найближче укриття. Якщо поруч із вами немає спеціально облаштованих сховищ, ви можете використати підземні станції метрополітену, цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги та підземні переходи. Детальніше про укриття читайте в окремій довідці.
  • За можливості передайте повідомлення сусідам.
  • Пам’ятайте, що в мовах повітряної загрози час є критичним. Тому прямуйте до укриття якомога швидше, узявши із собою лише тривожну валізу. Детальніше про підготовку до надзвичайної ситуації читайте в окремій довідці.

Слідкуйте за офіційними повідомленнями і не залишайте укриття до того, поки не з’явиться офіційна інформація про відбій повітряної тривоги.

Довіряйте тільки офіційним, перевіреним джерелам інформації. Детальніше у довідці про зв’язок та пошук інформації.

Повітряна тривога в закладі освіти: як діяти батькам, учням і вчителям

І батьки, і заклад освіти, коли дитина перебуває в ньому, несуть відповідальність за життя та здоров’я дитини. За інформацією освітнього омбудсмена, в Україні під час повітряних тривог трапляються випадки, коли, керуючись бажанням убезпечити школяра, батьки, навпаки, можуть наражати дитину на небезпеку. Зокрема, намагаються забрати її зі школи під час повітряної  тривоги

Окрім цього, є випадки, коли дирекція закладу освіти піддає ризику  життя працівників: наприклад, викликає їх на роботу під час повітряних тривог. 

Аби уникнути таких ситуацій і перебувати під час повітряної тривоги в безпеці, дослухайтеся цих порад.

План дій батьків та працівників закладів освіти під час тривоги:

  •  Якщо тривога застала в дорозі до школи або садочка, працівники, діти й батьки мають терміново пройти до найближчого укриття.

  • Якщо тривога лунає під час прийому/приходу дітей до закладу освіти, діти разом з працівниками терміново йдуть в укриття школи чи садочка. 

    Якщо дозволяє місткість укриття, то за погодженням з адміністрацією закладу, батьки також йдуть з ними

  • Якщо батьки з дитиною під час повітряної тривоги в дорозі до закладу і йти залишається не більше, ніж  5 хвилин, вони швидко прямують до шкільного укриття. Утім, варто враховувати розпорядження місцевої влади, адже в деяких населених пунктах до укриття треба дійти за 2-3 хвилини. 

    Якщо за цей час дійти до закладу й укритися в ньому не можна, батьки з дитиною прямують до найближчого до них укриття. Адже, коли цей термін минув, заклад освіти уже не прийматиме дітей аж до оголошення сигналу «Відбій повітряної тривоги!».

  • Чи продовжується навчання після відбою тривоги чи воно переходить у дистанційний чи змішаний формат, вирішує заклад освіти, дослухаючись до рекомендацій місцевих освітніх управлінь, місцевих органів влади, військових адміністрацій. Про план дій та продовження навчання батьків та учнів має сповістити адміністрація школи.

Важливо!

Якщо дитина перебуває в укритті закладу освіти під час повітряної тривоги, батьки можуть її забрати лише після надходження сигналу «Відбій повітряної тривоги!». Педагоги не мають права передати дитину батькам раніше.

Крім цього, протизаконно вимагати від працівників закладу  прибути до закладу освіти під час повітряної тривоги. Водночас, якщо повітряна тривога застала працівника дорогою на роботу, і він має змогу за 5-7 хвилин дістатися до закладу освіти, то може переміститися до укриття закладу освіти. Але варто враховувати розташування закладу освіти (у деяких регіонах до укриття необхідно переміститися за 2-3 хвилини). Якщо в закладі освіти немає укриття, то працівник має пройти до найближчого укриття за місцем його перебування.

Як мають діяти працівники закладу освіти під час повітряної тривоги в школі: алгоритм ДСНС

  • Відповідальна особа, визначена заздалегідь або на місці, у разі сигналу тривоги вмикає систему оповіщення закладу.

  • Учитель миттєво сповіщає учнів (словесно) про ймовірну загрозу та припинення заняття.

  • Відповідальна особа разом з учителями координує перехід учнів і персоналу до укриття.

  • Класи організовуються для евакуації двома колонами в приміщенні класу. Якщо мало простору, виходять групами. Молодшим класам (1 або 2 класи) необхідно надати помічників.

  • Медпрацівник повинен перебувати у відведеному для нього місці для швидкої допомоги дітям і дорослим, якщо вона буде потрібна.

  • Усередині укриття відповідальні особи стежать, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Потім перевіряють, чи всі на місці.

  • Під час перебування в укритті вчителі мають провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто там знаходиться.

Як школи мають підготуватись до повітряних тривог

  • Керівник закладу обов’язково має видати  наказ або розпорядження, як працюватиме заклад під час повітряної тривоги, й заздалегідь оприлюднити його для батьків.

  • Бажано створити єдиний канал комунікації в закладі освіти між керівництвом закладу, учителями й батьками, щоб володіти оперативною інформацією щодо ситуації (групу або чат в одному з месенджерів).

  • Керівництво школи має заздалегідь сповістити батьків,  де знаходиться укриття, аби вони знали,  де після закінчення повітряної тривоги можуть забрати дитину. Зокрема, на випадок, якщо під час тривоги зникне інтернет та мобільний зв’язок.

Як батьки та діти мають підготуватися до повітряних тривог під час навчання

ЮНІСЕФ та Департамент освіти і науки Києва надають наступні поради щодо підготовки до загрози повітряної тривоги:

  • Долучіться до каналу комунікації з учителями, керівництвом школи та іншими батьками.

  • Дайте керівництву закладу свої контакти й контакти тих, хто може замість вас забирати дитину зі школи.

  • Повідомте медпрацівника про деталі стану здоров’я дитини й особливості, якщо вони є.

  • Потурбуйтесь, щоб дитина знала свій резус-фактор та групу крові, свої хронічні хвороби, якщо вони є.

  • Складіть з дитиною безпечний маршрут до школи й у зворотному напрямку, де обов’язково мають бути укриття, які дитина зможе використовувати дорогою в разі сигналу повітряної тривоги. Поясніть дитині, що вона має рухатися тільки за складеним маршрутом, не зупинятися і нікуди не звертати.

  • Дитина, якщо не має можливості швидко дістатися до школи або дому, за сигналом повітряної тривоги має йти до визначеного вами укриття й перебувати всередині до відбою тривоги.

  • Навчіть дитину не торкатися оголених електричних дротів, невідомих предметів, проговоріть правила мінної безпеки.

  • Проговоріть із дитиною, що вона має повідомити вас про своє місце перебування під час повітряної тривоги, як тільки дістанеться укриття.

  • Якщо тривога застане дитину дорогою до школи й вона перебуватиме не в шкільному укритті, повідомте вчителя, у якому саме укритті вона перебуває.

Працівникам закладів освіти пропонуємо пісню для зниження рівня тривожності під час сирен. Навчіть дітей цих рухів, які використовують фахівці в роботі з психотравмою. Пісню рекомендуємо співати, ідучи в укриття чи в безпечне місце і, по можливості, повторювати запропоновані рухи.

Правила перебування в укритті

Перед тим, як іти в укриття, перекрийте вдома газ, електрику та воду, зачиніть вікна й вентиляційні отвори.

Якщо ви не можете самостійно вийти з приміщення, повідомте про це сусідів.

В укриття не можна брати:

  • легкозаймисті речовини;
  • речовини з сильним запахом;
  • громіздкі речі;
  • тварин.

Осіб з дітьми розміщують в спеціально відведеному місці. Людей з поганим самопочуттям розміщують у медичній кімнаті або біля огороджувальних конструкцій і ближче до вентиляції. Важливо облаштувати окреме приміщення для туалету.

У споруді забороняється курити, шуміти, запалювати без дозволу свічки. Необхідно дотримуватися дисципліни та якнайменше рухатися.

Перебуваючи в укритті, слідкуйте за оголошеннями по радіо, не покидайте укриття до повідомлення про те, що виходити безпечно. Покинути приміщення раніше можна лише у випадку, якщо укриття пошкоджене.

Важлива інформація для ЗМІ, блогерів та всіх громадян, які фотографують або пишуть про війну та армію

Що категорично заборонено висвітлювати ЗМІ у воєнний час:

  • найменування частин та підрозділів, а також їх розташування

  • кількість військових у частинах та підрозділах

  • кількість озброєння та техніки, їх стан і місце зберігання

  • умовні позначки обʼєктів

Будь-яку інформацію про:

  • операції, які проводять або планують

  • систему охорони та оборони військових частин

  • наявний захист військового такий як: озброєння та техніка (крім видимих або очевидно виражених)

  • порядок залучення сил (військових) та засобів (озброєння)

  • збір розвідувальних даних

  • переміщення та розгортання військ (найменування, кількість, маршрути)

  • військові частини та їх тактику, методи дій

  • унікальні операції та спосіб їх виконання

  • ефективність радіоелектронної боротьби противника

  • відкладені або скасовані операції

  • зниклий або збитий літак, корабель та операції з пошуку і порятунку

  • плани щодо безпеки наших військ (дезінформація, маскування, протидія)

  • інформаційно-психологічні операції, які проводять або планують

  • пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії росії проти України.

Не публікуйте у соцмережах: 

  • наслідки влучань ворожих ракет чи снарядів або моменти їх прольотів у небі. Так ви допоможете ворогу коригувати вогонь.

  • час та місце «прильотів» ( ні в публікаціях, ні в коментарях).

  • дані про роботу українського ППО.

  • фото, де видно номери, особливі позначки й відмітки на знищеній або збитій ворожій техніці.

  • неперевірену інформацію про потерпілих чи загиблих.

Читайте також