Укриття

Що таке укриття?

Найпростіші укриття — це цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги та підземні переходи. У них можна сховатися під час нетривалих обстрілів. Найбезпечніші з них ті, які мають декілька виходів (один з них за межами будівлі).

Зазвичай такі приміщення використовують як магазини, спортзали, склади тощо. Власники мають знати про призначення на період надзвичайної ситуації й бути готовими дати доступ людям. Радимо заздалегідь домовитися про зв’язок із господарями та взяти номери телефонів. Жителі міст з метрополітеном можуть також сховатися на платформах станцій або в переходах.

Сховище — це герметична споруда для тривалого перебування людей у випадку надзвичайної ситуації.

Щоб знайти такі приміщення, шукайте позначки «Укриття» чи «Об’єкт цивільного захисту». Також там має бути номер телефону людини, яка в разі небезпеки відчинить двері сховища чи укриття. Якщо його немає, зверніться до представництва місцевої влади по інформацію.

Щоб підготуватися, радимо:

уточнити телефоном або на офіційному веб-сайті місцевого органу влади адреси найближчих укриттів

виписати 2-3 адреси найближчих до вас укриттів на випадок, якщо перше укриття, у яке ви прийдете, буде заповнене

заздалегідь вивчити й пройти маршрут до цих споруд

особисто перевірити стан їхньої готовності й повідомити місцевій владі, якщо укриттю потрібен ремонт

Усі громадяни України мають право на цивільний захист. Кожен може заходити в укриття в будь-якому місті чи будинку. Якщо укриття є на мапі укриттів, будь-яка людина має право там сховатися.

Лунає сирена, а укриття зачинене. Як уберегтися?

 • Спробуйте швидко зв’язатися з власником укриття і попросіть його відчинити двері.
 • Швидко зорієнтуйтесь, де ще поблизу є місце для схованки. Це може бути метро, цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги чи переходи.
 • Якщо ви на вулиці й вам ніде сховатися, а ви чуєте вибухи, негайно лягайте на землю та закрийте голову руками. Захистом може бути будь-який виступ, навіть бордюр, заглиблення в землі, канава, бетонна сміттєва урна або сходинки.

Якщо ви виявили зачинене укриття під час тривоги

 • Зафіксуйте це на фото чи відео.
 • Подзвоніть у поліцію (номер 102) чи рятувальникам (номер 101).
 • Коли загроза минула, зверніться  до райдержадміністрації.
 • Адміністрація зобовʼязана зафіксувати ваше звернення та зв’язатися з власником укриття. Укриття мають привести до ладу та відчиняти його під час кожної повітряної тривоги.

Метро як укриття

У воєнний час як укриття працюють станції метрополітену Києва, Харкова, Дніпра, а також підземні станції швидкісного трамваю в Кривому Розі.  Потрапити в підземку для укриття можна цілодобово. Зокрема й під час комендантської години.

У Києві безкоштовний вхід під час повітряної тривоги — лише через турнікети ручного контролю. Щоб зайти у вестибюль у комендантську годину, викличте постового поліцейського. Для цього зателефонуйте за номером, розміщеним на вході в підземку або натисніть на дзвінок у вестибюлі біля входу в метро. Правоохоронці організують прохід в укриття.

У Харкові, Дніпрі та в Кривому Розі станції відчинено цілодобово. У Дніпровському метрополітені для матерів з дітьми відчиняють кімнати для обслуговуючого персоналу. Там тепліше, ніж на платформах станції, і є душ. Щоб потрапити туди, зверніться до працівника метро.

Важливо! В укритті на станціях метро можлива перевірка документів, тож мати посвідчення особи при собі обов’язково.

Не залишайте сховища,  доки не буде повідомлення про відбій тривоги.

Що робити, коли почули сирени

Сигнал повітряної тривоги «Увага всім» — це протяжне звучання сирен або уривчасті гудки. Якщо сирени не працюють, то повідомлення про повітряну тривогу може передаватись через гучномовці та гудками транспортних засобів (зокрема, з автомобілів ДСНС, обладнаних гучномовцями).

Територія Києва та інших міст покрита сиренами не повністю, тому важливо мати надійне джерело для отримання сигналу повітряної тривоги.

Жителі Києва можуть отримувати сповіщення в мобільному застосунку «Київ цифровий»: App StoreGoogle Play, а також в офіційному Telegram-каналі Київської міської державної адміністрації (КМДА).

Повідомлення мобільного застосунку «Тривога!» можна налаштувати для різних регіонів країни: App StoreGoogle Play.

Що робити, коли ви отримали повідомлення про повітряну тривогу:

Негайно прямуйте в найближче укриття. Якщо поруч із вами немає спеціально облаштованих сховищ, ви можете використати підземні станції метрополітену, цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги та підземні переходи. Детальніше про укриття читайте в окремій довідці.

За можливості передайте повідомлення сусідам.

Пам’ятайте, що в мовах повітряної загрози час є критичним. Тому прямуйте до укриття якомога швидше, узявши із собою лише тривожну валізу. Детальніше про підготовку до надзвичайної ситуації читайте в окремій довідці.

Слідкуйте за офіційними повідомленнями і не залишайте укриття до того, поки не з’явиться офіційна інформація про відбій повітряної тривоги.

Довіряйте тільки офіційним, перевіреним джерелам інформації. Детальніше у довідці про зв’язок та пошук інформації.

Тривога під час навчання і шкільні укриття: поширені питання

Міністерство освіти і науки України називає шкільну систему найбільш готовою до викликів війни. Переважна більшість закладів загальної середньої освіти вже має укриття, сховища будуються, а навчальний процес адаптовано так, щоб діти з усіх регіонів здобували освіту попри усе. Однак у батьків залишається чимало запитань і зауважень передусім щодо безпеки дітей. У цій довідці – відповіді на найпоширеніші запитання про організацію навчання під час війни.

Яка ситуація з укриттями в школах України? 

У 2022/2023 навчальному році 80% українських шкіл були облаштовані укриттями. Цього навчального року вже 87% шкіл мають сховища, а це 11,8 тис. із 13,6 тис. шкіл. 

Процес облаштування укриттів безперервний. За літо 2023 року укриття облаштували в понад 1000 шкіл, тож там відновили очне навчання. До кінця 2023 року до них долучаться ще орієнтовно 200. 

Однак понад 900 тис. учнів нині перебувають на дистанційному навчанні. Це передусім пов’язано не так із відсутністю чи наявністю укриттів, а із ситуацією в конкретному регіоні. Якщо він наближений до місця ведення бойових дій чи кордону з росією, тривога там починає лунати після першого вибуху. Отже, безпеку дітей і працівників шкіл на таких територіях неможливо забезпечити. 

Хто і за якими критеріями визначає, чи придатне укриття школи для перебування там учнів?

Перед початком навчального року укриття має перевірити спеціальна комісія. До комісії обов’язково залучені представники ДСНС, поліції, Держпродспоживслужби, місцевого органу самоврядування.

Обов’язкові вимоги до найпростіших шкільних укриттів

Розташовується в підвальному (підземному) приміщенні, на цокольному, в основній будівлі школи або не далі ніж 100 метрів від неї. Поруч не має бути резервуарів з небезпечними хімічними, легкозаймистими та вибухонебезпечними речовинами, водопровідних та каналізаційних магістралей.

Укриття забезпечене електрикою, штучним освітленням, системами водопроводу й туалетом. За відсутності останнього мають бути приміщення для встановлення виносних баків.

Не має бути жодних отворів у стінах, окрім дверей. Якщо є інші, вони мають бути закладені мішками з піском або ґрунтом, бетонними блоками чи цеглою.

В укритті має бути не менше ніж два евакуаційних виходи. Для укриттів місткістю до 50 осіб допускається один вихід.

Через укриття не повинні проходити водопровідні, каналізаційні чи інші магістралі.

В укритті має бути вентиляція.

Площа має відповідати кількості учнів, учителів і персоналу, що одночасно можуть перебувати в школі (мінімум 1 кв. метр на людину). В укриттях, які будують «з нуля», на людину закладають 3 кв. метри.

Укриття повинне бути укомплектовано з розрахунку, що в ньому можуть перебувати учні 2 доби, тому в ньому обовʼязково мають бути:

місця для сидіння;

питна вода (із розрахунку 2 л на добу на одну людину);

технічна вода (за відсутності центрального водопостачання);

запас консервів та сублімованої їжі;

контейнери для продуктів харчування;

резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, лампи);

виносні баки, що щільно закриваються (якщо немає туалету);

телефон, радіоприймач чи інші засоби зв’язку;

вогнегасники;

аптечка із засобами надання невідкладної медичної допомоги;

інструменти (лопати, ломи).

Повний перелік рекомендацій для облаштування укриття читайте тут.

Якщо не дотримано критеріїв і висновок комісії негативний? 

Керівництво школи ухвалює рішення запроваджувати дистанційне навчання, доки не будуть усунуті недоліки, виявлені комісією.

Куди скаржитися батькам дітей, якщо укриття в школі, яка працює очно або в змішаному форматі, у неналежному стані? 

Батьки можуть самі ініціювати повторну перевірку укриття відповідальними органами. У такому разі їм слід звернутися в управління освіти їхнього міста чи району або до засновника закладу загальної середньої освіти – міської чи селищної ради. 

Комісія знову перевірить укриття.

Чи можна забрати дитину зі школи, якщо відбою тривоги ще не було? 

Міністерство освіти і науки України не рекомендує відпускати дитину зі школи під час повітряної тривоги.  Остаточне рішення ухвалює керівник закладу освіти. Водночас на нього покладено відповідальність за життя й безпеку всіх учасників освітнього процесу. 

Чи пускають батьків учнів під час тривоги до шкільного укриття? 

Так. Батьків, які прийшли забрати дитину або щойно привели дитину до школи, мають впустити в укриття, і вони можуть перебувати там із дитиною до закінчення повітряної тривоги.

Якщо тривога почалася, коли дитина й батько / мама / інший законний представник дитини в дорозі до школи, вони мають прямувати до найближчого укриття. У школі, якщо вона вже близько, або в будь-яке інше. 

Чи пускають у шкільні укриття під час тривоги цивільних, які не залучені до освітнього процесу? 

Органи місцевого самоврядування керують використанням фонду захисних споруд, отже, вони визначають формат роботи укриттів, зокрема й шкільних. Саме органи місцевого самоврядування ухвалюють рішення про те, чи відчиняти укриття в закладах освіти для всіх у той час, коли немає уроків. 

Під час уроків укриття першочергово має вмістити учнів, учителів, персонал школи.

Саме тому освітній процес під час війни адаптований так, щоб під час уроків у школі перебувала така кількість людей, скільки вміщує конкретне укриття конкретної школи. 

У зв’язку з тривалими польотами російських літаків марки «МіГ» тривоги стали довші, тож діти сидять в укриттях по 4 – 5 годин. Чи планується зміна алгоритму дій у школах у зв’язку з цим? 

Ні. Міністерство не планує змінювати рекомендації для шкіл, адже повітряна тривога означає наявність потенційної небезпеки. Тож не рекомендують наражати учасників освітнього процесу на небезпеку.

Під час дистанційного уроку почалася тривога, а вчитель не відпускає дитину в укриття. Як діяти? 

Якщо навчання відбувається дистанційно, учні перебувають удома, тож відповідальність за безпеку учнів несуть батьки. 

Однак Міносвіти сформувало рекомендації для вчителів на такі випадки. Їм рекомендують перервати дистанційне навчання, якщо почалась тривога, для того, щоб діти спустились в укриття, і поновити навчання після відбою або за можливості з укриття. Якщо діти в різних регіонах, вчитель має відреагувати та відпустити в укриття того учня, у чиєму місті ракетна небезпека. Якщо в регіоні перебування вчителя оголошено повітряну тривогу, учитель має право припинити заняття онлайн, спуститися в укриття й за можливості організувати продовження заняття після відбою тривоги або з укриття. 

На неправомірні дії вчителя можна скаржитися директору школи. Якщо реакції немає, слід звернутися до Державної служби якості освіти або до місцевого управління (департаменту) освіти. 

Чи є вимога до шкіл під час повітряної тривоги продовжувати навчання в укритті? 

Такої вимоги немає, адже дуже мало шкільних укриттів мають умови для навчання. Головна їхня мета – безпека дитини. Якщо укриття велике й поділене на кімнати, у яких перебувають окремі класи, і дітям не заважає зовнішній шум, тоді навчальний процес можна продовжити. В іншому випадку вчителі проводять ігри, роблять усе, щоб відволікти учнів від страху й тривоги. 

Як відбувається навчання в школах на прифронтових територіях?

Заклади в зонах підвищеної небезпеки, де неможливо захистити дітей і вчителів, можуть перевести на дистанційну форму навчання. Є випадки, коли заклади  відправляють на простій і школа не працює. Тоді дітей переводять в інші школи, а вчителям сплачують не нижче від двох третин окладу.

Також деякі школи, розташовані близько до фронту або кордону з росією продовжують очне навчання. У Харкові, наприклад, для охочих організовано звичайні уроки для навчання в спеціально облаштованих приміщеннях метрополітену.   

Якщо дитина переїхала в інше місто з прифронтової території, де їй навчатися? 

Це рішення ухвалюють батьки. Дитина може продовжувати навчатись дистанційно у своїй школі (якщо школа не простоює) або ж піти в місцеву школу там, куди вона евакуювалась. 

Міністерство освіти і науки України рекомендує, щоб діти навчалися не в дистанційному форматі, а відвідували школу, якщо це можливо.  Це сприяє соціалізації та кращій успішності. 

Однак абсолютно всі діти мають навчатися. Це їхнє право, а обов’язок батьків – реалізувати його. У разі, якщо дитина ніде не здобуває освіту, батьків можуть притягнути до відповідальності. 

Повне інтерв’ю заступника міністра освіти і науки України Андрія Сташківа для Dovidka.info дивіться на YouTube-каналі SPRAVDI

Як школи мають підготуватись до повітряних тривог

Керівник закладу обов’язково має видати  наказ або розпорядження, як працюватиме заклад під час повітряної тривоги, й заздалегідь оприлюднити його для батьків.

Бажано створити єдиний канал комунікації в закладі освіти між керівництвом закладу, учителями й батьками, щоб володіти оперативною інформацією щодо ситуації (групу або чат в одному з месенджерів).

Керівництво школи має заздалегідь сповістити батьків,  де знаходиться укриття, аби вони знали,  де після закінчення повітряної тривоги можуть забрати дитину. Зокрема, на випадок, якщо під час тривоги зникне інтернет та мобільний зв’язок.

Як батьки та діти мають підготуватися до повітряних тривог під час навчання
ЮНІСЕФ та Департамент освіти і науки Києва надають наступні поради щодо підготовки до загрози повітряної тривоги:

Долучіться до каналу комунікації з учителями, керівництвом школи та іншими батьками.

Дайте керівництву закладу свої контакти й контакти тих, хто може замість вас забирати дитину зі школи.

Повідомте медпрацівника про деталі стану здоров’я дитини й особливості, якщо вони є.

Потурбуйтесь, щоб дитина знала свій резус-фактор та групу крові, свої хронічні хвороби, якщо вони є.

Складіть з дитиною безпечний маршрут до школи й у зворотному напрямку, де обов’язково мають бути укриття, які дитина зможе використовувати дорогою в разі сигналу повітряної тривоги. Поясніть дитині, що вона має рухатися тільки за складеним маршрутом, не зупинятися і нікуди не звертати.

Дитина, якщо не має можливості швидко дістатися до школи або дому, за сигналом повітряної тривоги має йти до визначеного вами укриття й перебувати всередині до відбою тривоги.

Навчіть дитину не торкатися оголених електричних дротів, невідомих предметів, проговоріть правила мінної безпеки.

Проговоріть із дитиною, що вона має повідомити вас про своє місце перебування під час повітряної тривоги, як тільки дістанеться укриття.

Якщо тривога застане дитину дорогою до школи й вона перебуватиме не в шкільному укритті, повідомте вчителя, у якому саме укритті вона перебуває.

Працівникам закладів освіти пропонуємо пісню для зниження рівня тривожності під час сирен. Навчіть дітей цих рухів, які використовують фахівці в роботі з психотравмою. Пісню рекомендуємо співати, ідучи в укриття чи в безпечне місце і, по можливості, повторювати запропоновані рухи.

Правила перебування в укритті

Перед тим, як іти в укриття, перекрийте вдома газ, електрику та воду, зачиніть вікна й вентиляційні отвори.

Якщо ви не можете самостійно вийти з приміщення, повідомте про це сусідів.

В укриття не можна брати:

 • легкозаймисті речовини;
 • речовини з сильним запахом;
 • громіздкі речі;

Осіб з дітьми розміщують в спеціально відведеному місці. Людей з поганим самопочуттям розміщують у медичній кімнаті або біля огороджувальних конструкцій і ближче до вентиляції. Важливо облаштувати окреме приміщення для туалету.

У споруді забороняється курити, шуміти, запалювати без дозволу свічки. Необхідно дотримуватися дисципліни та якнайменше рухатися.

Перебуваючи в укритті, слідкуйте за оголошеннями по радіо, не покидайте укриття до повідомлення про те, що виходити безпечно. Покинути приміщення раніше можна лише у випадку, якщо укриття пошкоджене.

Що робити, якщо вас не пускають в укриття або якщо укриття непридатне? А також відповіді на інші запитання про ваше право на безпечне укриття дивіться у відео. Серія роликів створена в межах проєкту Dovidka.info Центру Стратегічних комунікацій спільно із групою громадського моніторингу OZON Центру громадянських свобод за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Правила перебування в укритті з тваринами

В укриття під час повітряної тривоги можна прийти з домашніми улюбленцями. ДСНС та МВС працюють над змінами до застарілих норм законодавства, що забороняли прихисток тварин в укриттях для цивільних. Наказ, що це регламентує, востаннє оновлювали 2018 року. 

Але на практиці, за винятком деяких випадків, що викликали обурення суспільства, під час повномасштабної війни вхід до сховищ із чотирилапими українцям не забороняють. 

У ДСНС вважають, що в нових нормах буде зазначено, що розпорядникам укриттів доцільно виділяти місця, де можна перебувати разом із тваринами, або ж такі, де можна залишати тварин самих у безпеці.
А от у нормах, що регламентують будівництво нових укриттів та реконструкцію тих, що вже збудовані, вимога про місця для розміщення з тваринами вже є.

Якщо ви мешкаєте в багатоквартирному будинку, ви можете самі ініціювати зміни, що дозволять комфортно перебувати в укритті з тваринами. Для цього

 • Домовтеся з розпорядником укриття, де можна обладнати приміщення або зону для перебування з тваринами.
 • Організуйте сусідів. 
 • Разом із розпорядником підготуйте запас води, корму для тварин, пакетів для сміття та відходів. 
 • Попередьте в чаті сусідів та зробіть вказівник, де тепер можна розміститися з тваринами.

Що потрібно мати при собі, ідучи в укриття з твариною

У вашого домашнього улюбленця мають бути не тільки переноска чи клітка, а й тривожна валіза. До неї покладіть: 

 • повідець, намордник (для собак великих порід)
 • запас води й корму (на 2 доби) 
 • паспорт тварини
 • мисочки для годування 
 • теплий плед 
 • пелюшки, пакети 
 • іграшки 
 • аптечку з ліками 

Промаркуйте переноску / клітку. Укажіть контакти власника. Тварині зробіть жетон. 

Якщо тривога застала вас із твариною далеко від знайомого укриття, ідіть до найближчого від вас сховища. 

Попередьте людей, що ви з твариною. Якщо в укритті є людина з алергією, домовтеся про комфортне розміщення для кожного.

У довідці використано рекомендації Державної служби з надзвичайних ситуацій

Важлива інформація для ЗМІ, блогерів та всіх громадян, які фотографують або пишуть про війну та армію

Що категорично заборонено висвітлювати ЗМІ у воєнний час:

 • найменування частин та підрозділів, а також їх розташування
 • кількість військових у частинах та підрозділах
 • кількість озброєння та техніки, їх стан і місце зберігання
 • умовні позначки обʼєктів

Будь-яку інформацію про:

 • операції, які проводять або планують
 • систему охорони та оборони військових частин
 • наявний захист військового такий як: озброєння та техніка (крім видимих або очевидно виражених)
 • порядок залучення сил (військових) та засобів (озброєння)
 • збір розвідувальних даних
 • переміщення та розгортання військ (найменування, кількість, маршрути)
 • військові частини та їх тактику, методи дій
 • унікальні операції та спосіб їх виконання
 • ефективність радіоелектронної боротьби противника
 • відкладені або скасовані операції
 • зниклий або збитий літак, корабель та операції з пошуку і порятунку
 • плани щодо безпеки наших військ (дезінформація, маскування, протидія)
 • інформаційно-психологічні операції, які проводять або планують
 • пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії росії проти України.

Не публікуйте у соцмережах:

 • наслідки влучань ворожих ракет чи снарядів або моменти їх прольотів у небі. Так ви допоможете ворогу коригувати вогонь.
 • час та місце «прильотів» ( ні в публікаціях, ні в коментарях).
 • дані про роботу українського ППО.
 • фото, де видно номери, особливі позначки й відмітки на знищеній або збитій ворожій техніці.
 • неперевірену інформацію про потерпілих чи загиблих.