Як поводитися на окупованій території
Окупація означає, що країна або її частина була захоплена збройними силами іншої країни. Під час окупації територія держави перебуває під контролем ворога, а її представники прагнуть утвердитися як офіційна влада. Вони намагаються завоювати підтримку та довіру місцевого населення і тримати його в незнанні.
Окупація зазвичай супроводжується інтенсивною пропагандою, підбуренням до зрадницьких вчинків та насильства щодо співвітчизників, широкими репресіями проти мирного населення та зростанням злочинності.
Україна стійко боронить свою землю, яким би непереборним не здавався суперник. І дає бій окупантам по всій лінії фронту. Навіть якщо держава тимчасово втрачає контроль над частиною своєї території, громадяни України чинять на цій території організований опір.
Будьте готові справлятись самостійно протягом тривалого часу в разі перебоїв у наданні життєво важливих послуг або зниженні доступності товарів. За можливості запасіться водою, їжею та іншими необхідними речами.
Далі надаємо перелік порад, які допоможуть вам організувати собі відносну безпеку та бути готовими до потенційних загроз чи провокацій.
Дізнайтеся, хто надаватиме вам першу допомогу в умовах окупації: лікарня, швидка допомога, служба порятунку тощо.
Співпрацюйте з іншими людьми на окупованій території, яким ви можете довіряти, щоб краще справлятися разом. Якщо у вас є можливість – допоможіть тим, хто цього потребує. Подбайте про людей з інвалідністю, жінок з дітьми, людей літнього віку, яким потрібна підтримка
Якщо вам доводиться пересуватися, то краще робіть це пішки або на велосипеді, і, якщо це можливо, лише засвітла.
Уникайте місць які можуть бути заміновані. Наприклад: покинуті будівлі та мости.
Не торкайтеся залишеної зброї, боєприпасів чи будь-яких інших неідентифікованих предметів, оскільки вони можуть бути замаскованими вибуховими пристроями чи іншими небезпечними речами. Уважно проінструктуйте дітей, щоб вони не торкались загублених іграшок та привабливих речей.
Уникайте контактів з бійцями окупаційних військ і не ризикуйте своїм життям провокуючи їх (наприклад, публічна зйомка чи фотозйомка, прицілювання предметом, схожим на зброю, публічний опір).
Захищаючи себе, не завдавайте шкоди іншим людям, які постраждали від окупаційних військ.
Не довіряйте інформації в ЗМІ, яку транслюватиме окупант. Це пропаганда, спрямована на те, щоб дезінформувати та налякати вас. Подбайте про те, щоб мати доступ до перевірених джерел інформації та дізнаватись правдиві новини про ситуацію в країні.
Якщо членів вашої сім’ї розлучають одне з одним під час збройного конфлікту, повідомте про це гуманітарні організації (наприклад, Червоний Хрест), які допомагають людям знайти інформацію та возз’єднати сім’ї. Перегляньте довідку щодо евакуації під час війни, а також довідку на випадок, якщо вас силою вивезли з України.
Будьте готові до того, що бої можуть тривати довго. Подбайте про те, щоб організувати захист для себе та своїх близьких.
Варто знати
Сприяти завершенню окупації без насильства можна через організований та системний опір ворогу. Для того, щоб ваша діяльність була ефективною, дотримуйтесь наступних рекомендацій:
Не співпрацюйте з окупаційними військами: не діліться з ними інформацією, не беріть участі в громадських зборах чи заходах організованих окупантом.
Пам’ятайте, що гуманітарна допомога від РФ — це частина гібридної інформаційної операції. Таким чином вони хочуть показати світу позитивну картинку, яка не відповідає дійсності.
Не дозволяйте використовувати себе як додаткову робочу силу при будівництві оборонних об’єктів тощо.
Дотримуйтесь українських законів, а не правил, встановлених окупаційною владою. Дійте на основі загальнолюдських цінностей і практик.
Не дозволяйте провокувати себе на насильство.
Фіксуйте порушення прав людини та конституційних цінностей. Але робіть це лише у тому випадку, якщо це безпечно! Таємно фіксуйте порушення та діліться доказами з українською та міжнародною спільнотою.
Допомагайте жертвам насильства.
Не давайте інтерв’ю представникам окупаційної влади та пропагандиським ЗМІ. Не дозволяйте себе знімати або фотографувати.
Співпрацюйте з іншими членами громади та робіть внесок у продовження громадських ініціатив.
Громадянський спротив на окупованих територіях
Навіть якщо ваше місто чи село опинилося на окупованій території, кожен громадянин може зробити свій внесок у справу спротиву – як у складі підпілля, партизанських сил, так і в якості допоміжного компонента. Прості, а головне безпечні дії, помножені на тисячі громадян, які їх проводять, перетворюються на потужну зброю та відчутну перешкоду для роботи окупантів.
Сили Спеціальних Операцій ЗСУ розробили практичний порадник, як чинити спротив окупантам, який можна завантажити за посиланням.
Більше рекомендацій – на сайті Центру національного спротиву.
Що робити якщо вас зупинили окупанти
Що робити якщо вас зупинили окупанти?
- Поводьтеся спокійно, не сперечайтеся, не робіть різких рухів. Якщо вас просять продемонструвати вміст ваших кишень чи сумки – повільно покажіть речі. Завжди тримайте руки так, щоб їх було видно.
- Добровільно не заходьте в приміщення, де розмістилися окупанти та намагайтеся не залишатися з окупантами один на один.
- Намагайтеся під час спілкування з окупантами завжди мати поруч свідків. Вони можуть побачити, що вас затримують, і повідомлять близьких, якщо ситуація погіршиться.
- Завчасно повідомте когось зі знайомих дзвінком або SMS, якщо ви розумієте, що у вас є ймовірність зустрічі з окупантами.
Як не викликати підозри у ворога?
Щоб зменшити вірогідність затримання ніколи не носіть із собою речі, де є будь-які дані, що стосуються окупантів, осіб, які з ними співпрацюють, підприємств, об’єктів інфраструктури (дороги, вокзали, мости). Це може розцінюватись як збір розвідувальної інформації. Також не варто мати при собі жодних агітаційних матеріалів, проукраїнської літератури, інструкцій.
Який вміст телефону не викликає підозри?
- Якщо у ньому є: фотографії буденного життя, відпочинку, нейтральне листування з друзями.
- Абсолютно чистий телефон виглядає підозріло, неначе вам є що приховувати.
- Важливі для вас контакти підписуйте вигаданими, але реалістичними іменами, непотрібні – видаляйте.
- У профілях соцмереж не публікуйте інформації, що може не сподобатись окупантам. Видаляйте з історії браузерів інформацію про відвідування українських ресурсів.
- Небезпечна інформація, яку не треба зберігати на телефоні, а відразу видаляти:
- листування з представниками Сил оборони України;
- контакти, що можуть викликати додаткові питання;
- фото чи відео з технікою окупантів чи їх особовим складом, секретних або режимних об’єктів;
- українську символіку.
- Якщо ви співпрацюєте з Силами оборони України, найкраще мати для цього інший телефон, яким і передавати інформацію.
- Почистіть історію коментарів, що свідчать про вашу проукраїнську позицію. Всі коментарі в YouTube, які ви писали раніше, ви можете переглянути тут.
Щоб видалити їх, треба спершу перейти під відео, де ви лишили коментар.
Пам’ятайте: на окупованій території люди не залишаються одні!
Україна та міжнародні гуманітарні організації різними шляхами допоможуть їм впоратися.
Гуманітарне право зобов’язує країну-окупанта забезпечувати населення продуктами харчування, ліками, основним одягом, постільною білизною, житлом та іншими засобами.
Низка міжнародних гуманітарних організацій надаватимуть допомогу в кризових зонах. Держава-окупант зобов’язана сприяти доставці пакетів допомоги.
Емблеми міжнародних гуманітарних організацій, які можуть надати вам допомогу, виглядають так:
Зв’язок в окупації
Бути зі зв’язком на окупованих територіях – часто питання не просто безпеки, а й виживання. Розповідаємо, як подбати, щоб у вас був мобільний зв’язок, інтернет та телебачення.
Мобільний зв’язок і телефони
- Якщо український мобільний зв’язок не зник повністю, але мережа вашого оператора недоступна, спробуйте підключитися до інших українських мобільних операторів за допомогою національного роумінгу. Цю послугу надають усі українські оператори. Як під’єднатися, читайте тут.
- За можливості не користуйтеся російськими SIM-картками. Якщо купувати SIM-карту все-таки доводиться, спробуйте отримати її без паспорта, щоб не передавайте окупантам своїх персональних даних.
- Російські спецслужби мають доступ до мереж російських операторів, тому користуватися зв’язком російських мобільних операторів треба максимально обережно. По телефону говоріть тільки про буденні нейтральні речі та уникайте тем, які можуть нашкодити вам і вашим близьким: не обговорюйте місць дислокації чи руху окупаційних військ, окупаційної влади тощо. Краще взагалі мінімізувати розмови з використанням мобільного зв’язку та користуватися месенджерами з відкритим кодом і наскрізним шифруванням передавання даних.
- Не зберігайте в телефоні небезпечної для вас інформації. Видаляйте з пам’яті пристрою весь контент, який може нашкодити вам у разі затримання окупантами: листування, фото, відео, завантажені файли. Ви можете зробити це вручну (не забудьте очистити кошик) або за допомогою програм, які безповоротно знищують файли.
Ще один варіант – скинути систему телефона до заводських налаштувань. У такому разі з пристрою будуть видалені абсолютно всі дані та файли без можливості відновлення. Для цього:
Якщо у вас Android: зайдіть у Налаштування > оберіть Загальне керування > натисніть Скидання > натисніть Скинути до заводських налаштувань (назви меню можуть дещо відрізнятися залежно від моделі телефону).
Якщо у вас iOS: оберіть Параметри > Загальні > Перенести чи скинути iPhone > Стерти весь вміст і налаштування.
Та майте на увазі, що повністю порожній телефон також може викликати підозри в окупантів.
- Прискіпливо оцініть, які з застосунків вашого телефона чи підписки в месенджерах та соцмережах можуть викликати підозру в окупантів і позбудьтеся їх.
- Обов’язково використовуйте вбудовані засоби блокування телефону (пароль, графічний ключ, відбиток тощо), щоб ускладнити стороннім доступ до нього в разі втрати.
- Забороніть доступ до геолокації.
- Якщо є можливість, знайдіть старий працездатний телефон, який ви зможете віддати на вимогу окупантів.
Інтернет
- За можливості використовуйте VPN-сервіси (особливо, якщо ваш інтернет-провайдер підключений до російської мережі). VPN-сервіси дають можливість уникати відстеження, користуватися ресурсами, доступ до яких заборонено, відвідувати заблоковані сайти. Зараз окупанти блокують багато таких сервісів, тому потрібно шукати ті, які все ще працюють. Зважайте також на те, що наявність VPN-сервісів на пристрої може викликати підозру в окупантів.
- Якщо у вас український інтернет-провайдер, намагайтеся спілкуватися з усіма через Wi-Fi. Телефонуйте в месенджерах. Як їх безпечно налаштувати, читайте тут.
- Використовуйте надійні паролі до всіх облікових записів (як це зробити, читайте тут), встановіть двофакторну аутентифікацію.
- Не зберігайте на комп’ютерах і ноутбуках та видаляйте з пам’яті всю інформацію, яка може нашкодити вам у разі затримання окупантами: листування, фото, відео, завантажені файли. Після видалення файлів не забудьте очистити кошик.
- Не під’єднуйтеся до невідомих відкритих Wi-Fi-мереж або інших пристроїв, які «роздають» інтернет.
- Якщо користуєтеся соцмережами, приберіть з налаштувань усю особисту інформацію (номер телефону, дату народження, місце проживання, місце роботи тощо). Не публікуйте на своїх сторінках контенту, який може викликати негатив в окупантів. Де можливо, залиште доступ до вашої сторінки тільки для тих, кому довіряєте.
Важливо! Деякі поради, залежно від умов та ситуації в окупованих населених пунктах, можуть не працювати. Враховуйте оперативну обстановку та піклуйтеся перш за все про власну безпеку.
Доступ до українських новин на окупованих територіях
Телебачення
Українські телевізійні канали можна знайти на відкритому супутнику за допомогою супутникового приймача чи телевізора із вбудованим приймачем. Від початку війни українське телебачення розкодоване на супутнику.
Наразі більшість українських каналів доступні на супутниках Astra 4A (4.8°E) (здебільшого на частотах 11766 H, 12130 V та 12437 V) та Amos 3 (4.0°W) (основні частоти 11140 H, 11175 H).
Інтернет (мобільний та фіксований)
Якщо ваш інтернет-провайдер підключений до російської мережі, завжди використовуйте на телефоні та компʼютері VPN-сервіси. Вони допомагають уникнути слідкування та обійти встановлені окупантами обмеження. Багато таких сервісів блокуються росією, тому треба шукати VPN-сервіси, який ще не заблоковано та не використовувати російські застосунки.
Із використанням VPN-сервісу ви можете дивитися українське телебачення та читати українські ЗМІ онлайн. Дивитись українське телебачення можна на Youtube, платформах Київстар ТВ, Megogo, Omega TV та багатьох інших, а також в застосунку Дія.
Офіційні заяви та важливу інформацію обов’язково перевіряйте на сайтах (офіційних сторінках у соцмережах, які мають позначку верифікації – синю галочку) українських державних органів влади. Однак, слід бути уважними, щоб не натрапити на сайт-підробку, створену ворогом.
Інтернет-радіо
Шукайте українське радіомовлення на платформі radioplayer.ua, а також на сайті або в застосунку Суспільного радіо:
застосунок для iOS
застосунок для Android
Радіо
У жителів, які живуть недалеко від лінії розмежування, є шанс зловити українське радіо на звичайні приймачі. Увімкніть радіоприймач у вашому автомобілі, смартфоні або знайдіть радіоприймач, що працює від батарейок, та шукайте “Українське радіо”, “Промінь” або “Культура” у FM-діапазоні. Частоти для вашого регіону можна знайти на сайті “Суспільного”.
Також трансляцію українського програм здійснюють комерційні радіостанції, наприклад, “Хіт FM” та “Мелодія”. Шукайте частоти в FM-діапазоні для вашого регіону на сайтах станцій.
Доступ до українських новин на окупованих територіях
Телебачення
Українські телевізійні канали можна знайти на відкритому супутнику за допомогою супутникового приймача чи телевізора із вбудованим приймачем. Від початку війни українське телебачення розкодоване на супутнику.
Наразі більшість українських каналів доступні на супутниках Astra 4A (4.8°E) (здебільшого на частотах 11766 H, 12130 V та 12437 V) та Amos 3 (4.0°W) (основні частоти 11140 H, 11175 H).
Інтернет (мобільний та фіксований)
Якщо ваш інтернет-провайдер підключений до російської мережі, завжди використовуйте на телефоні та компʼютері VPN-сервіси. Вони допомагають уникнути слідкування та обійти встановлені окупантами обмеження. Багато таких сервісів блокуються росією, тому треба шукати VPN-сервіси, який ще не заблоковано та не використовувати російські застосунки.
Із використанням VPN-сервісу ви можете дивитися українське телебачення та читати українські ЗМІ онлайн. Дивитись українське телебачення можна на Youtube, платформах Київстар ТВ, Megogo, Omega TV та багатьох інших, а також в застосунку Дія.
Офіційні заяви та важливу інформацію обов’язково перевіряйте на сайтах (офіційних сторінках у соцмережах, які мають позначку верифікації – синю галочку) українських державних органів влади. Однак, слід бути уважними, щоб не натрапити на сайт-підробку, створену ворогом.
Інтернет-радіо
Шукайте українське радіомовлення на платформі radioplayer.ua, а також на сайті або в застосунку Суспільного радіо:
застосунок для iOS
застосунок для Android
Радіо
У жителів, які живуть недалеко від лінії розмежування, є шанс зловити українське радіо на звичайні приймачі. Увімкніть радіоприймач у вашому автомобілі, смартфоні або знайдіть радіоприймач, що працює від батарейок, та шукайте “Українське радіо”, “Промінь” або “Культура” у FM-діапазоні. Частоти для вашого регіону можна знайти на сайті “Суспільного”.
Також трансляцію українського програм здійснюють комерційні радіостанції, наприклад, “Хіт FM” та “Мелодія”. Шукайте частоти в FM-діапазоні для вашого регіону на сайтах станцій.
Як відрізнити російську пропаганду від справжніх новин?
Російська пропаганда діє комплексно. Аби їй протистояти, важливо знати прийоми пропаганди, які використовують росіяни. Тоді сприймаючи інформацію, можна зрозуміти коли проти вас працює пропаганда. Основний її прийом – безсовісне та агресивне звинувачення «усіх і в усьому», щоб мешканці окупованих територій не могли відрізнити добро від зла.
Основні прийоми:
«Велика брехня»: настільки велика, що люди просто не вірять, що можна брехати так нахабно.
«Очевидно, що…»: брехню подають так, наче це «всі вже знають».
«60% на 40%»: 60% правдивої інформації, яка викликає довіру, дозволяє потім просувати 40% брехні.
«Гнилий оселедець»: бездоказові, нічим не підтверджені звинувачення. Вони викликають підозри та сумніви підсвідомо, тож надалі відіграють деструктивну роль.
«Поділяй та володарюй»: пропаганда роздмухує конфлікт, часто робить «з мухи слона», щоб поділити людей на ворогуючі табори. Цей прийом часто використовують у соцмережах.
Інформаційно-психологічну спеціальну операцію або ІПСО, від новини відрізняє скоординоване розгортання в інформаційному полі певного сценарію з каскаду новин, заяв, подій, коментарів так званих експертів. Це кампанії з регулярним повторенням тез. ІПСО може тривати місяць та більше. Для досягнення мети ці операції мають свою динаміку, повторюваність. Ворог створює маніпулятивні інформаційні пазли, розраховуючи, що людина сама їх співставить і самостійно зробить потрібні ворогу висновки.
Один з нещодавніх прикладів російського ІПСО – різке збільшення в інфопросторі кількості ворожих інформаційних матеріалів, спрямованих на зрив мобілізації. Це різного роду «поради», як уникнути мобілізації, матеріали зі значним перебільшенням втрат наших військ, негативні матеріали щодо самої мобілізації, роботи Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, попередження про відсутню або недостатню підготовку тощо.
Як зрозуміти, що джерело фейкове/ пропагандистське?
Ціла низка Telegram-каналів, з великою кількістю підписників, які видають себе за українські, насправді працюють на агресора. Ви можете зрозуміти, що джерело фейкове за такими ознаками:
Канал поширює оціночні судження подій від міфічних “власних джерел”
Використовують маніпулятивні заголовки та дуже емоційну лексику: “Виявилось, що”, “СЕНСАЦІЯ”, “Терміново” “Читати всім!”, “Стало відомо”, “Шокуюча правда”
Джерело нав’язує думки, що влада не компетентна та дбає лише про свою вигоду.
Розміщені повідомлення апелюють до конспірологічних теорій змов, наприклад, “світла нема, бо вся електроенергія продається на Захід”.
Суб’єктивна думка чи оцінка в таких джерелах подається як “істина в останній інстанції”.
Окупанти часто створюють фейкові сторінки українських посадовців та урядових установ, аби поширювати неправдиву інформацію.
Що відрізняє їх від справжніх:
- Дата створення. Як правило, фейкові канали створені нещодавно або перейменовані.
- На них відсутня блакитна позначка у соцмережах, якою позначені більшість офіційних каналів влади.
- У назвах таких сторінок можуть міститись помилки, русизми.
Росіяни також часто створюють фейкові скріншоти повідомлень нібито з офіційних каналів, які розповсюджуються у чатах, групах чи анонімних каналах. Наприклад, за таким принципом сумнівні канали можуть публікувати фальшиві повідомлення про проведення евакуації.
Як цьому запобігти?
Не в усіх випадках можна зрозуміти, що джерело, яке ви бачите або інформація – фейк. Отже, перш ніж довіритись інформації, радимо знайти офіційний сайт (з доменом gov.ua) органа влади чи посадовця, або на їх сторінку у Telegram і Facebook та пересвідчитись – чи є там ця інформація.
Кілька правил, аби не бути обманутим фейковим або пропагандистським джерелом інформації:
- Зробіть ревізію своїх підписок, ознайомившись з переліком пропагандистських або проросійських Telegram-каналів, який сформував Центр Стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
- Читайте не лише заголовки, а й перевіряйте джерело походження інформації, чи пишуть про це офіційні джерела, чи не викривлено канал трактує інформацію.
- Звертайте увагу, чи не є джерелом інформації нікому не відомий “сайт-смітник”.
- Перевіряйте, що Telegram-канал поширював на початку повномасштабного вторгнення: чи не публікував пости, які деморалізують, про те, що “все пропало”, а також заяви представників російського режиму.
- Зважайте на те, чи не надто емоційно, агресивно подається інформація. Слова “шок”, “жесть”, тощо, що вживаються надто часто, можуть свідчити, що вами маніпулюють.
- Часто такі канали публікують фейкові або архівні фото з абсолютно інших подій, ніж зазначають в описі до фото. Перевірити походження фото допоможуть спеціальні програми: Google Search by Images, TinEye. А програми Fotoforensics або Duplichecker допоможуть переглянути зміни пікселів. Так ви з’ясуєте, чи редагували це фото.
- Не будьте занадто самовпевненими. Люди, які думають, що з легкістю розрізняють фейки, ведуться та поширюють неправду, з більшою ймовірністю ніж ті, хто сумнівається.
Яким з доступних на окупованих територіях джерел можна довіряти?
Окупанти блокують доступ до українських інтернет-видань, сайтів органів влади, соціальних мереж, телеканалів, глушать радіостанції. Втім доступ до українських ресурсів у месенджерах може зберігатися.
У Viber офіційні канали позначені блакитною пташкою. Частина з них є у вкладці “Корисне” у мобільному додатку. Наприклад:
Президент України
Верховна Рада України
Головне управління розвідки МО України
МОЗ України
ВМС ЗС України
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Центр Протидії Дезінформації при РНБО
Міністр Михайло Федоров
Якщо є загроза потрапляння смартофону в чужі руки, дотримуйтеся декількох інструкцій для безпечного прочитання новин у Viber:
- при небезпеці не підписуйтеся на канали, шукайте їх у пошуку в застосунку або на вкладці “Корисне” для прочитання;
- За необхідності очищуйте історію пошуку таким чином: при переході на рядок пошуку біля розділу “Останні” натисніть “Очистити”.
Більшість офіційних каналів в Telegram теж мають блакитну позначку:
Президент України
Верховна Рада України
Міністерство оборони України
Міністерство внутрішніх справ України
Міністерство охорони здоров’я України
Віце-прем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Міністерство культури та інформаційної політики
Головнокомандувач ЗСУ
Генеральний штаб ЗСУ
СтратКом ЗСУ
Головне управління розвідки Міністерства оборони України
Служба безпеки України
Національна поліція України
Державна прикордонна служба України
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Правдиві новини про ситуацію в країні можна дізнаватись тут:
Телеканал UA:Перший
UA: Радіо Промінь
UA: Українське радіо
Телевізійний марафон «Єдині новини» можна знайти на відкритому супутнику. Сигнал приймається будь-яким супутниковим приймачем, телевізорами з вбудованим супутниковим приймачем.
Параметри прийому:
- супутник: Hotbird 13;
- частота: 11 219 МГц;
- поляризація: H (горизонтальна);
- символьна швидкість: 29 900;
- корекція помилок: FEC 3/5.
Однак якщо окупанти блокують сигнал – слухайте «Єдині новини» через інтернет-радіо radioplayer.ua за умови встановлення відповідного застосунку. Або дивіться у додатку «Дія», розділ “Послуги” – “Дія TV”.
Як приховати сліди передавання чат-ботом даних про ворога
Передавання військовим важливої інформації про ворога ботами в Telegram викликає підозри в окупантів, коли вони перевіряють ваш телефон. Наприклад, листування з чат-ботом єВорог від Мінцифри, Головним ботом розвідки, ботом Центру Національного спротиву. Тому після використання цих програм варто “замести сліди”. Як це зробити?
- Якщо ви надіслали в бот фото чи відео, видаліть їх із телефона (і кошика також).
- У всіх цих ботах має бути вимкнений звук сповіщень. Щоб його вимкнути, затисніть чат із ботом і натисніть “Не сповіщати”. При цьому ви все одно бачитиме повідомлення від бота, але тільки після входу в Telegram. Вони приходитимуть беззвучно.
- Коли скористалися ботом, видаліть його з чатів.
Для IOS: затисніть чат, виберіть «Видалити» –> «Очистити історію чату». Чат спорожніє, але все одно не зникне. Тому далі натисніть «Змінити» в лівому верхньому кутку меню чатів, виберіть чат і натисніть «Видалити» в правому нижньому кутку.
Для Android: затисніть чат –> у правому верхньому кутку виберіть ⋮ –> «Очистити історію». Чат стане порожнім, але все одно не зникне. Тому далі знову затисніть чат та натисніть на зображення корзини зверху –> підтвердіть «Видалити чат».
Але не блокуйте бот. Адже під час перевірки окупанти можуть перевірити перелік заблокованих вами ботів чи каналів і знайдуть його там. Щоб перевірити, чи немає в цьому переліку ботів, що привернуть увагу окупантів, зайдіть у «Налаштування» Telegram, далі в розділ «Приватність і безпека» –> «Заблоковані користувачі», оберіть бот і натисніть «Перезапустити». Він знову з’явиться в меню чатів. Щоб видалити його звідти, затисніть чат, виберіть «Видалити» –> «Очистити історію чату». Чат стане пустим, але все одно не зникне. Тому далі натисніть «Змінити» в правому верхньому кутку меню чатів, виберіть чат і натисніть «Видалити» в правому нижньому кутку.
Зверніть увагу, що навіть ці дії не вимкнуть бот назавжди і він зможе надсилати вам сповіщення. Проте ризик, що його знайдуть у “Заблокованих” значно більший, ніж ризик, що бот надішле вам повідомлення в момент обшуку. Адже приміром бот єВорог реагує тільки на натискання кнопок, коли користувач ініціює спілкування. І нічого не надсилає без запиту. - Очистіть кеш. Для видалення кешу в Telegram потрібно перейти в розділ «Налаштування» –> «Дані та сховище» –> «Використання сховища» –> «Очистити весь кеш». Там потрібно налаштувати автоматичне видалення медіа в особистих чатах. Кеш є в кожної програми в телефоні, його можна почистити вручну в налаштуваннях гаджета.
- Видаліть із рядка пошуку та «Нещодавніх контактів» у Telegram згадку про чат-бот. Якщо натиснути на рядок пошуку, можна побачити перелік усіх каналів та ботів, у які ви переходили. Щоб видалити з цього списку один бот чи канал, затисніть його й виберіть у спливаючому меню “Прибрати з недавніх”. Щоб повністю очистити перелік, натисніть на “Очистити” з правого боку над першим чатом зі списку.
Як захистити свої дані в гаджетах, якщо ви – в окупації
Цінну для вас інформацію, яку небезпечно зберігати у пам’яті телефона, радимо зберігати на зовнішніх носіях або у хмарному сховищі.
-
Хмарне сховище або резервне копіювання.
Якщо ви власник Android, створювати резервні копії даних зі смартфону можна за допомогою Google One (Налаштування – Google – Резервне копіювання).
Якщо ви власник IPhone, резервне копіювання здійснюється за допомогою iCloud (шукайте в Параметрах).
Ви також можете скористатись спеціальними застосунками: наприклад, Samsung Cloud, Dropbox, OneDrive, Google Drive тощо. Власники таких сервісів використовують надійні засоби захисту даних, однак ви сплачуватимете за великі обсяги зберігання. А доступ до цих файлів у вас буде тільки за наявності інтернету.
Найнадійніше – використовувати одночасно різні види резервного копіювання.
Завантажили дані у сховище? Далі видаліть із телефону застосунок, а пароль і логін запам’ятайте або передайте рідним, що перебувають на вільній території і видаліть повідомлення.
Якщо ви скористались хмарним середовищем для iCloud або Google One, краще вийдіть зі свого облікового запису на Iphone чи Android, збережіть логін і пароль в надійному місці і створіть новий акаунт. Однак абсолютно порожній телефон теж може викликати підозри в окупантів, тож краще мати на ньому кілька програм (наприклад, розважальних), фото і документів, які не викличуть в окупантів підозр.
Зовнішні носії: флешка, HDD- чи SSD-диски, тощо.
Перевага у тому, що ви матимете доступ до даних навіть без інтернету, а заплатити за носій треба буде лише один раз. Однак цей спосіб не такий безпечний, як зберігання у “хмарі”. Тому що якщо ви триматимете носій при собі, при обшуках його можуть у вас знайти. В гіршому випадку – це може спровокувати окупантів, в кращому – пристрій заберуть або знищать. Зовнішнім носієм може бути також безпечно захований резервний смартфон.
Якою інформацією не варто ділитися в чатах чи групах
Видаляйте з чатів обговорення на всі теми, які можуть спровокувати окупантів: обговорення політичних питань, бойових дій, засудження політики Путіна та Росії. Не зберігайте фото військової техніки, руйнувань, скріншоти з новин тощо.
Видаляйте з телефону усю інформацію, яка може здаватись окупантам підозрілою:
- будь-яку патріотичну інформацію;
- меми про ворога;
- фото українських військових, їх техніки, позицій, військових об’єктів;
- фото окупантів, їх техніки, позицій, зафіксовані факти їх злочинів;
- резервні копії смартфона, якщо створювали;
Видаліть застосунки, які можуть спровокувати окупантів: наприклад “Є ППО” або месенджер Signal, бо окупанти часто шукають його в телефонах. Якщо ви не маєте змоги постійно видалити Signal і комунікуєте через нього з силами оборони, завжди майте чітке пояснення чому ви його встановили (краще “ловить” в умовах поганого зв’язку, тощо)
Не зберігайте контактів зі званнями чи посадами військових (“Сергій майор”, “Василь сержант”, тощо), а також іншими псевдо (“Джоні”, “Тоні”, тощо). Краще називайте їх іменем та прізвищем, можна вигаданим, але реалістичним.
Також очистіть історію браузерів, закладки і чати в месенджерах. Але при цьому залиште щось нейтральне, наприклад, сайт із прогнозом погоди, з рекомендаціями фільмів, нейтральні переписки з дружиною і родичами.
Ідеальний варіант – мати запасний смартфон, який ви носитемете з собою і даватиме окупантам під час ймовірних обшуків. Однак якщо ви користуєтесь сучасним смартфоном – нехай і резервний телефон буде орієнтовно таким, як ваш основний.
В розробці рекомендацій брали участь Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Центр національного спротиву та команда Rakuten Viber.
Як приховати інформацію в ґаджетах
Щоб приховати важливу інформацію під час війни, можна використати метод стеганографії.
Стеганографія – це спосіб збереження/передачі інформації, при якому приховується факт існування цієї інформації. За її допомогою можна приховати важливі дані всередині іншого файлу, наприклад, картинки, яка не викликає підозр. Програми розпізнаватимуть та відкриватимуть лише зображення, і важко здогадатися, що всередині є файл.
Для того, щоб приховати інформацію в сторонньому файлі, потрібні спеціальні програми чи додатки:
- Для Windows (безкоштовні):
- Для Android (безкоштовні):
- Для iOS (платні):
Для того, щоб приховану інформацію вилучити, потрібно зайти у відповідний додаток та зазначити пароль, за яким ви приховували дані.
Наприклад, щоб приховати інформацію через додаток Stephanie, необхідно:
- У додатку натиснути кнопку Conceal
- Обрати картинку, де приховаємо файл
- Обрати файл, який потрібно приховати
- Натиснути Conceal
Щоб приховати інформацію через програму OpenStego, необхідно:
- Обрати файл, який потрібно приховати
- Ввести назву й папку збереження нового файла у відповідне поле
- Обрати алгоритм і ключ шифрування
- Натиснути кнопку Hide data
Стеганографія допомагає приховувати та передавати фото особистих документів, файлів з координатами місця перебування ворога. Приховувати такі файли найкраще в нейтральних картинках, щоб листування було буденним і не викликало підозр.
Де дізнаватись інформацію про заплановану евакуацію
Хто організовує евакуацію?
Обласні військово-цивільні адміністрації спільно з фахівцями Товариства Червоного Хреста України, поліцією, ДСНС та місцевою владою.
Як сповіщають населення про евакуацію?
Через усі можливі канали – радіо, телебачення, мобільний зв’язок, соціальні мережі, месенджери, рухомі групи з гучномовцями. Вам мають повідомити план евакуації, інформацію про пункти збору, маршрути руху, контакти штабів евакуації. Якщо ви сумніваєтесь, наприклад, у достовірності почутого через гучномовець, обов’язково звірте це з інформацією в інших джерелах.
Оголошення про евакуацію з населеного пункта публікують:
- Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (сайт, Facebook, Telegram, Twitter),
- Віцепрем’єрка Ірина Верещук (Facebook, Telegram)
- Голови обласних адміністрацій та голови громад. Знайдіть за лінком офіційний телеграм-канал голови вашої адміністрації.
Якщо у вас немає жодного доступу до джерел інформації про евакуацію, дзвоніть на:
-
- Гарячу лінію Тероборони ЗСУ 0 800 507-028
- 101 або 102
- Безкоштовну цілодобову гарячу лінію Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини — 0 800 501-720
Подбайте про свою кібербезпеку та розкажіть рідним і друзям, як це зробити
Обов’язково встановіть VPN: так ви зможете отримувати правдиву інформацію навіть у випадку, коли окупант блокуватиме до неї доступ
Рекомендуємо: ExpressVPN, Surf Shark, Private Internet Access, CyberGhost VPN, NordVPN, Proton VPN, Clear VPN, до Avast SecureLine VPN, наприклад, можна під’єднати до 5 пристроїв.
Деякі браузери, наприклад, Opera, мають вбудовану функцію VPN. Як знайти: Opera: Налаштування – Основні – VPN – увімкнути VPN.
Clear VPN від української IT-компанії MacPaw надає безкоштовний доступ на рік за промокодом SAVEUKRAINE.
NordVpn: для отримання безкоштовного доступу напишіть у чат або на пошту support@nordvpn.com. Буде проведено тест локації (ви з України, чи не так?) Достовірно для Linux.
Користуйтесь лише мобільним інтернетом чи захищеним Wi-Fi. Ніколи не використовуйте для онлайн-банкінгу чи обміну конфіденційною інформацією відкритий Wi-Fi чи той, який просить пройти авторизацію. Вимикайте Wi-Fi, коли ним не користуєтесь.
Вимкніть автоматичний вибір стільникової мережі на своєму смартфоні. Потрібну мережу встановлюйте вручну.
За можливості, придбайте програми, що перевіряють телефон на наявність шпигунських застосунків чи файлів (для iPhone – iVerify, Android – Root Checker App). Встановіть антивірусні програми (але не російського виробництва!) на комп’ютери. Як це зробити – посилання на розділ Захист від шкідливих програм.
Варто налаштовувати месенджери перед використанням задля більшої безпеки (параметри тут). Найбільш безпечні серед месенджерів – Signal або Threema.
Використовуйте різні поштові адреси для реєстрації на важливих сервісах (наприклад, в інтернет-банкінгу).
Регулярно перевіряйте в налаштуваннях месенджерів, соцмереж та інших сервісів, на яких пристроях активні ваші акаунти. Видаляйте зайві.
Блокуйте ґаджет одразу після закінчення роботи. Завершуйте сесії та виходьте з акаунтів на пристроях, якими не користуєтеся.
Не відкривайте листи від незнайомих відправників. Дивне повідомлення навіть від знайомої людини – сигнал зателефонувати та уточнити, чи справді воно належить автору. Можливо, акаунт зламали.
Придбайте картки різних мобільних операторів на випадок, якщо буде вимкнено одну з стільникових мереж.
Перейменуйте контакти людей в телефоні, які беруть участь в опорі (вигадайте їм інші імена).
Видаліть усе, що може зашкодити вам або руху опору, якому ви допомагаєте.
Обмежте кількість особистої інформації в мережі(геолокація без потреби, домашня адреса, інформація про вашу відсутність удома.
Псевдореферендуми РФ: що робити, аби не допомагати окупантам
Коли Росія хоче легітимізувати окупацію українських територій, вона вдається до фейкових референдумів. Для України та міжнародної спільноти їх “результати” є юридично нікчемними, такими, що не несуть жодних наслідків.
Для громадян України участь у “голосуванні” стає сприянням ворогу, оскільки полегшує реалізацію завдань, які той ставить перед собою. Найкращий вихід – це не дати окупантам можливості пред’явити необхідний обсяг бюлетенів, власноручно заповнених людьми. Нехай навіть ці бюлетені відіграватимуть лише пропагандистську роль і не матимуть юридичної сили.
Для мешканців окупованих територій кампанія з фейкового волевиявлення несе також загрозу, оскільки вона є своєрідною “перекличкою” лояльних до незаконної російської адміністрації. Люди, які добровільно й без примусу “голосують”, потрапляють у поле зору окупантів як потенційні пособники й колаборанти.
Найкраща стратегія неучасті у фейкових референдумах та інших проявах російської окупаційної політики – виїхати за межі тимчасово окупованої території. Ухилятися від участі в псевдореферендумі потрібно обережно, не наражаючи себе на небезпеку насильства чи потрапляння в “чорні списки” російських карателів.
Так зване “голосування” відбувається частково на стаціонарних дільницях, частково “дистанційно”, “на дому” тощо. Найпростіше ухилитися від голосування на дільниці: не відвідуйте в ці дні місця, де облаштовані дільниці.
Уникайте в дні проведення фейкового “референдуму” людних місць, зокрема торгових площ, вокзалів, місць проведення дозвілля. Організатори псевдореферендуму намагатимуться зібрати “голоси” в місцях скупчення людей.
Для того, щоб окупанти не отримали ваш “голос” удома, мінімізуйте вірогідність зустріти їх там у ці дні. Змініть своє місце перебування, зачиніться й не подавайте ознак вашої присутності в приміщенні
Відкритий конфлікт з організаторами псевдореферендуму може бути небезпечним. Натомість можна спробувати обґрунтувати відмову “голосувати”: “уже сходив і віддав голос”, “боюся голосувати”, “не дозволяють релігійні переконання”, “поставте самі за мене помітку в бюлетені” і т.п.
Пам’ятайте, що не брати участь у фейковому референдумі правильно. Однак у випадку неможливості ухилитися від цього через загрозу власній безпеці, варто передусім думати про безпеку. Саме “голосування” не є кримінальним правопорушенням.
Для вироблення додаткових стратегій ухилення від участі в фейковому референдумі, кооперуйтесь зі знайомими, яким довіряєте. Разом можна чинити більш ефективний спротив діям окупантів.
За жодних обставин не допомагайте російським загарбникам в організації проведення псевдореферендуму: не погоджуйтесь працювати в комісії, не агітуйте за участь у т. зв. “референдумі”, не надавайте матеріального та логістичного сприяння в організації процесу. Такі дії є серйозним правопорушенням і передбачають кримінальну відповідальність (до 15 років позбавлення волі).
Важливо розуміти: організоване Кремлем референдум-шоу – це акт відчаю, адже плани ворога провалилися. Росія програє війну.
Україна послідовно реалізує політику деокупації, ЗСУ визволяють українську землю. Влада окупантів тимчасова.
Як збирати та передавати Силам оборони України дані про ворога
Інформацію про пересування та місце розташування ворожих військ – техніки та людей треба обережно, щоб не наразити себе на небезпеку.
- Не ставте окупантам прямих запитань про їхні війська, не проявляйте агресії під час розмов.
- Знімайте відео та фото використовуючи якесь прикриття чи схованку, щоб не привертати зайву увагу. Продумайте легенду заздалегідь, що саме ви робили на цьому місці.
- Як тільки надіслали фото чи відео силам оборони, одразу видаліть їх із пам’яті телефона. Також видаляйте відразу усі переписки.
- Намагайтеся не вести записів, краще запам’ятовуйте інформацію. Якщо записати необхідно – придумайте як зашифровувати її, наприклад, у вигляді списку покупок чи ліків.
Куди передавати інформацію для сил оборони:
Перед тим як писати щось ботові перевірте його за допомогою спеціального сайту https://dovidka.info/botchecker/. Таким чином ви не натрапите на російські підробки, які мають ідентичне написання, але можуть мати інші символи. Ось деякі із корисних чат-ботів.
Важливо! Для авторизації треба підтвердити особу в застосунку Дія, щоб послугою не змогли скористатися окупанти.
@sprotyv_official — тут можна повідомити про колаборантів на окупованій території, злочини росіян та інші їх дії
@stop_marauder_ua_bot — призначений для збору інформації про мародерів, які розкрадають чуже майно під час війни
@stop_russian_war_bot — для повідомлень про пересування ворога, бойові позиції окупантів, місця їх розташування в тилу
@Traitor_Search_bot — збирає інформацію про зрадників, що співпрацюють з окупантами; інтернет-користувачів, які поширюють інформацію і допомагають ворогу продовжувати вторгнення
@dvb_np_bot — Telegram-бот Нацполіції, де можна повідомити про прихильників “русского міра”
@evorog_bot — за допомогою цього чатбота можна повідомляти про пересування російських військових та техніки
Проїзд громадян України з окупації через Грузію, Азербайджан та Казахстан
Українці, які перебувають на тимчасово окупованих територіях і хочуть покинути ці землі через загрозу життю або здоров’ю, можуть це зробити, виїхавши до Грузії, Азербайджану чи Казахстану. Пояснюємо, які документи потрібно мати для цього та які правила вʼїзду.
Грузія
Вʼїзд можливий з території будь-яких країн з документом, що навіть опосередковано дає підстави вважати вас громадянами України. Це може бути закордонний паспорт (навіть прострочений), внутрішній український паспорт чи свідоцтво про народження.
Після вʼїзду зверніться до Агентства з обслуговування тимчасово переміщених осіб. Вони подбають про тимчасове житло для вас (до 10 діб) і забезпечать виплатами (300 ларі на родину і додатково 45 ларі на особу). З внутрішнім паспортом ви можете перебувати в цій країні півроку, із закордонним – 1 рік.
Із Грузії ви можете прямувати літаком до Туреччини, Німеччини, Австрії та на Кіпр, але за умови, що у вас є дійсний біометричний закордонний паспорт.
Наземним транспортом – будь-куди через Туреччину в бік Болгарії або Греції, але за наявності біометричного закордонного паспорта. Якщо паспорт не біометричний, то з візою країни, куди ви прямуєте.
Що робити, якщо немає потрібних документів або вони протерміновані?
Звернутися до посольства України в Грузії (м. Тбілісі, проспект Іллі Чавчавадзе, 76-г) для оформлення нових або продовження терміну дії наявних.
Азербайджан
Для вʼїзду потрібен дійсний закордонний паспорт (біометричний або небіометричний) і сертифікат про вакцинацію від COVID-19.
Зверніть увагу, що ви не можете перебувати в Азербайджані довше за 90 днів. Якщо вас цікавить довше перебування, зверніться до Міграційної служби країни.
З Азербайджану можна виїхати лише за дійсним закордонним паспортом або за посвідченням особи на повернення в Україну.
Зверніть увагу, що виїзд наземним транспортом тимчасово заборонений, відповідно до рішення Оперативного штабу Кабінету Міністрів Азербайджану від 05.04.2020.
Що робити, якщо немає потрібних документів або вони протерміновані?
Звернутися до Посольства України в Азербайджані (м. Баку, вул. Ю.Везірова (Чеменземінлі), 49) для оформлення нових.
Казахстан
Для вʼїзду необхідний дійсний біометричний або небіометричний закордонний паспорт.
Якщо такого немає, на кордоні ви зможете подати прикордонникам заяву про отримання статусу біженця. Для цього потрібно мати 2 фото 3,5 см на 4,5 см та переклад наявних документів: свідоцтва про народження або прострочених українських паспортів (можна зробити в будь-якому бюро перекладів за маршрутом слідування). Коли ви подасте заяву, вам дадуть посвідчення особи, яка шукає захисту, і з ним пропустять через кордон. Далі ви повинні звернутися до посольства України в Казахстані (м.Астана, Єсільський р-н, мкр. Караоткель, вул. Жилиой, 12).
Перебувати в Казахстані можна не більше за 90 днів. А якщо ви звернулись по надання статусу біженця – до 1 року.
Виїхати з країни можна в бік Узбекистану та Киргизстану літаком чи наземним транспортом, однак тільки за дійсним закордонним паспортом (біометричним чи небіометричним – у залежності від вимог країни, куди прямуєте) або ж за посвідченням особи на повернення в Україну. Якщо таких документів немає, зверніться до посольства України в Казахстані.
Важлива інформація для ЗМІ, блогерів та всіх громадян, які фотографують або пишуть про війну та армію
Що категорично заборонено висвітлювати ЗМІ у воєнний час:
- найменування частин та підрозділів, а також їх розташування
- кількість військових у частинах та підрозділах
- кількість озброєння та техніки, їх стан і місце зберігання
- умовні позначки обʼєктів
Будь-яку інформацію про:
- операції, які проводять або планують
- систему охорони та оборони військових частин
- наявний захист військового такий як: озброєння та техніка (крім видимих або очевидно виражених)
- порядок залучення сил (військових) та засобів (озброєння)
- збір розвідувальних даних
- переміщення та розгортання військ (найменування, кількість, маршрути)
- військові частини та їх тактику, методи дій
- унікальні операції та спосіб їх виконання
- ефективність радіоелектронної боротьби противника
- відкладені або скасовані операції
- зниклий або збитий літак, корабель та операції з пошуку і порятунку
- плани щодо безпеки наших військ (дезінформація, маскування, протидія)
- інформаційно-психологічні операції, які проводять або планують
- пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії росії проти України.
Не публікуйте у соцмережах:
- наслідки влучань ворожих ракет чи снарядів або моменти їх прольотів у небі. Так ви допоможете ворогу коригувати вогонь.
- час та місце «прильотів» ( ні в публікаціях, ні в коментарях).
- дані про роботу українського ППО.
- фото, де видно номери, особливі позначки й відмітки на знищеній або збитій ворожій техніці.
- неперевірену інформацію про потерпілих чи загиблих.