Святкувати під час війни чи ні? Українці други рік вагаються, чи до святкувань зараз, чи маємо ми право на щастя під час війни. У людей виникає відчуття провини за те, що збираються за святковим столом. Але, чи провина це –  подарувати собі радість під час війни?  Про свята під час війни поділилась порадами психотерапевтка Ксенія Чубова.

  • Чи варто святкувати, коли в країні війна?

    Святкувати необхідно, тому що ми живемо в країні, в якій і так зараз дуже сильно страждає наша внутрішня система. Нам не вистачає саме свята. Ми дуже сильно емоційно знижені, нестабільні, а свято починає додавати нам внутрішнього ресурсу, сили, енергії. Як для себе визначити, чи святкувати? Визначитись можна завдяки методиці внутрішнього відновлення. Ви можете взяти аркуш та розділити його на дві частинки. На одній частинці ви можете прописати всі свої плюси, а на другій –  мінуси. Таким чином ви зможете для себе зрозуміти, чи дійсно варто, чи хочеться саме внутрішнім станом святкувати наразі, чи, все ж таки, в цьому році хочеться побути на самоті або в дуже маленькій компанії і випити просто горнятко кави. І це також буде таке маленьке святкування.

  • Святкуєш заради дитини. Як позбутися почуття провини й припинити картати себе?

    Для того, щоб не картати себе, потрібно прописати ті пункти з плюсами і мінусами: чи готові ви святкувати. Після цього ви будете для себе розуміти, чи хочеться свята. Якщо ви готові, однак все одно відчуваєте провину, ви можете задонатити кошти. Таким чином ви зробите свято не тільки для себе, а й допомогти ЗСУ.  Або допомогти іншим діткам, які також потребують зараз свята.

  • Як святкувати? Як і раніше, чи стримано?

    Свято має бути таким, яким ви хочете, щоб воно було. Звісно, це все має бути  в рамках закону та в рамках ваших можливостей. Це краще робити без фейєрверків, без голосних музичних супроводів, але на столі може бути те, що ви забажаєте. Це рекомендація від мене. Якщо ви хочете накрити дуже великий стіл, на 5-10 тисяч гривень, не пошкодуйте і задонатьте таку ж суму на ЗСУ. І таким чином свята вийде точно дуже хороше і не тільки для вас.

  • Чи треба складати святкове меню з простіших страв?

    Можна для себе зробити невелике свято саме з того, що у вас є, або що б ви хотіли, щоб у вас було. Свято – це не обов’язково стіл, який буде ломитися від якихось смаколиків. Свято – це компанія, в якій вам комфортно з келихом вина або чашкою чаю та маленьким шматочком торту. Головне, щоб всередині ви відчували це свято, щоб всередині відчували ці вогники. І щоб вам було тепло та затишно.

  • Як вибрати між радістю дитини від ялинкової гірлянди та економією електроенергії?

    Ялинку необхідно прикрашати, адже це наші традиції, це те, що зближує, зближає з дітьми в першу чергу, додає святковості і щасливих моментів. Це наші традиції. Навіщо наші захисники нас захищають, якщо ми будемо нехтувати тими моментами, що ми зараз маємо. Ворог через це буде радіти. Я вважаю, що ялинку можна прикрашати гірляндами або на батарейках, або які працюють від повербанка.

  • Витратити гроші на подарунки чи допомогу з ЗСУ?

    Якщо це дорослі, то вони можуть для себе особисто обирати: вони хочуть дарувати подарунки чи, все ж таки, ці кошти вони можуть задонатити на ЗСУ. Це треба відчути внутрішнім станом, що більше хочеться. Але я порекомендувала би більше донатити.

  • Як пояснити дитині, чому немає святкування і подарунків у родині?

    Якщо це зовсім маленька дитина, то пояснити їй, чому вона залишиться в цьому році без свят або без подарунка дуже важко. У наших дітей має бути дитинство. Я б рекомендувала для дітей малого віку робити хоча б невелике свято. А з дорослішими дітьми можна сісти і проговорити.

    Запитати, як дитина хоче. Можливо, вона хоче надіслати подарунок іншій дитині, яка більше потребує його. Чи дитина, все ж таки, хоче отримати якийсь подарунок. Це має бути домовленістю з дитиною. Таким чином ви будете підтримувати і баланс в сім’ї і баланс з дитиною. Дитина буде відчувати себе в більшій безпеці та в любові.

  • Відключення світла на свята: як усе організувати так, щоб темрява не засмучувала?

    Можна купити цікаві ліхтарики, можна придбати гірлянди на батарейках  або прикрасити весь дім святковими запашними свічками. Це буде створювати дуже теплий, рідний і затишний простір, в якому буде навіть більш комфортно, ніж зі світлом, телевізором і гучною музикою. І таким чином свята будуть точно дуже яскраві.

    Можна пограти з дітьми в настільні ігри, приділити їм більше часу, розповідати їм смішні історії. Таким чином, наші свята будуть найкращими і їх точно ніхто не зможе зіпсувати.