Незалежно від того, чи росіяни нанесуть цієї зими руйнівні удари по українській енергетиці, в «Укренерго» радять кожному заощаджувати електроенергію вже зараз. Адже система, яку минулоріч постійно виводили з ладу, потребує дбайливого навантаження.  Прості кроки кожного з нас допоможуть підтримати енергосистему, а бонусом знизять цифри в платіжках. Правилами економії з Dovidka.info поділився спеціаліст з енергоефективності Дмитро Литвиненко.

  • Навіщо заощаджувати електроенергію?

    Якщо ми генеруємо менше електроенергії, то нам треба й споживати її менше.  Є пікові години:  ранкові з 8 до 10 години та вечірні з 20 до 22. Важливо максимально знизити споживання в ці години. 

    Заклики споживати менше електроенергії вночі не виправдані. Це нічим не допоможе енергосистемі. Тому що вночі навантаження на систему й так мінімальне. Навпаки, у нас має вироблятися звичка, наприклад, прати вночі. Якщо ваша пралка безшумна. Це питання не так про економію в грошах, це питання безпеки й стабільності, щоб система не «лягла». Тому нам треба переглянути свої звички й допомагати системі бути стабільною, як це роблять європейці. Прибирати з ужитку непотрібні речі, які додавали навантаження на енергосистему.

  • Як заощаджувати електроенергію в багатоквартирному будинку?

    Мешканцям багатоквартирного будинку треба зрозуміти: ви живете не в квартирі, ви живете в будинку. Кожен сам по собі в такому випадку багато не зекономить.

     

    Натомість, якщо ви будете економити всі разом, це дасть результат.  Потрібно дивитися на місця загального користування. Люди дбають про власну квартиру, ставлять LED-лампи, а в під’їзді тим часом можуть стояти надпотужні лампи розжарювання.  Однак нині час вийти з парадигми, що під’їзд не ваш і там нічого не треба робити для енергозбереження. 

     

    Насправді в місцях загального користування ми споживаємо дуже багато електроенергії, особливо в пікові години. Зокрема, під час користування ліфтами. Тому, якщо людина живе, наприклад, на 8-му поверсі та їй треба вниз, краще піти пішки.

    А якщо в під’їзді постійно горить світло, треба поставити датчики руху, щоб уночі воно не горіло. А вмикалося тоді, коли проходить людина. Те ж стосується й прибудинкової території. 

    Набагато простіше вирішити ці питання, коли в будинку створене ОСББ. Навіть якщо ні, це мінімальні витрати для всіх мешканців. Енергоефективність багатоквартирних будинків починається з ламп у під’їзді.

  • Як заощадити електроенергію в квартирі?

    Головне, як на мене, звикнути, що +22 чи +23 градусів в квартирі зимою це не нормально. 17-ти градусів тепла достатньо. А ми часто догріваємо повітря електроприладами.

    Крім того, у більшості є бойлери, вони часто електричні й теж споживають багато електроенергії. Моя порада: не набирайте ванни – скористайтеся душем. 

    Ми звикли гріти повний електрочайник води, коли хочемо чаю. У результаті випиваємо 300 грамів, а все інше вистигає. Візьміть за звичку нагрівати стільки води, скільки потрібно на один раз.

    Не намагайтеся вмикати електрообігрівачі в пікові години. Вимикайте з мережі пристрої (ноутбуки. телефони) одразу після завершення заряджання.

    Треба розморожувати холодильник, якщо там накопичилося багато льоду, бо тоді він використовує набагато більше енергії. Повний холодильник теж споживає більше. Зараз такі часи, що всі хочуть робити запаси, однак краще запастися консервами й гречкою, а не продуктами, що мають зберігатися в холодильнику чи морозильній камері. 

    Усе це не складно. Якщо ми навчимося не бути марнотратними в дрібницях, то станемо такими й у великих речах, а в результаті це буде нормою в нашому суспільстві.

     

  • Чи доцільно зараз встановлювати електрообігрівачі та яка може бути їм альтернатива?

    Зараз у квартири часто заводять 5 кіловат – і все. Один електрообігрівач може споживати 2 кіловати. Якщо разом із ним ви увімкнете ще кілька приладів, у вас може згоріти електропроводка. Крім того, залежати від електрообігрівача – погана ідея, адже відімкнути місто від електроенергії ворогові найпростіше, і він це зробить у першу чергу. 

    Краще купіть гумову грілку, нагрійте води для неї газовою плитою та візьміть її під ковдру. Вам буде тепло, якщо навіть у кімнаті 16 градусів.