Як військовому адаптуватися до цивільного життя
Війна в Україні спонукала багатьох чоловіків і жінок залишити мирне життя і піти на фронт. Психіка під час бойових випробувань страждає. У людини можуть виникати проблеми після повернення додому з адаптацією до цивільного життя. Турбують сни про війну, настає посттравматичний стресовий розлад. Адаптація військових до мирного життя – справа досить тривала й часто нелегка. Родичам треба знати, як говорити з рідним після повернення додому, яких реакцій очікувати. І як підтримувати ветеранів та допомагати їм планувати життя.
Які труднощі чекають на ту людину, яка повертається з фронту? Як плавно влитися в цивільне життя? Якщо в тебе ПТСР, як діяти? Про це розповів військовий психолог Андрій Козінчук.
-
Як психологічно адаптуватися до цивільного життя?
Не можна робити щось дуже різке. Важливо заспокоїти свій психологічний стан. Найкращим буде знайти місце, яке у вас асоціюється з безпекою, наприклад, дім. Якщо вдома були скандали, це може бути дім бабусі або спробуйте виїхати на природу.
У цьому місці всі базові потреби мають бути забезпечені. Йдеться про смачну їжу, спокійний сон, прогулянки, зустрічі з тими людьми, які вас не нервують. Важливо в перші два тижні повернення не робити різких рухів, спробувати влаштуватися на роботу.
-
Як привчити організм жити без адреналіну в мирному житті?
Для того, щоб повноцінно жити й адреналін був присутнім, не обов’язково займатися чимось небезпечним. Це може бути щось пов’язане з фізичною активністю. Важливо обрати свій спорт відповідно до стану здоров’я. Наприклад, якщо людина любила стріляти, можна в цивільному житті навчитися стріляти з лука. Для цього необхідна концентрація, спеціальна техніка дихання.
-
Часто прокидаєтеся вночі через сни про війну. Що робити?
Насамперед важливим є відновити дихання. Для цього необхідно глибоко вдихнути й видихнути. Повторювати потрібно мінімум п’ять разів. Далі можна встати з ліжка, підійти до вікна та сфокусувати свій погляд на шибці, а потім розфокусувати вдалину за вікно. Вправу повторити кілька разів. Після цього можна повернутися в ліжко і ще раз повторити глибоке дихання. Якщо проблема систематична й це завдає великий дискомфорт, зверніться до психотерапевта або психолога.
-
Реакція на різкі звуки. Що з нею робити?
Спочатку потрібно усвідомити, чому виникає така реакція на різкі звуки. Це реакція організму, вона сформувалася для того, щоб людина вижила. У цивільному житті реагувати на різкі звуки нормально! Це формула виживання конкретної людини.
Якщо ти впав на землю через різкий звук:
- сядь і повтори собі, що така реакція нормальна;
- подихай та усвідом, що ти в безпеці;
- ще раз скажи подумки, що така реакція нормальна, ти все зробив правильно;
- підведись і йди далі.
Поступово, місяць за місяцем, реакція ставатиме не такою гострою.