Українські партизани в окупації ефективно допомагають Силам оборони України знищувати російську армію. Вони передають дані для ЗСУ про місце розташування військ чи складів та штабів ворога, а ті згодом вибухають. Через це окупанти панікують і шукають українських інформаторів, а починають перевірки зі смартфона. Яку інформацію треба сховати, бо вона точно не сподобається росіянам? Чому абсолютно чистий телефон викличе багато запитань? Про це в інтерв’ю для Dovidka.info розповів  речник Центру національного спротиву.

  • Телефон – це такий інструмент, який найчастіше оглядають окупанти, шукаючи тих людей, хто передає інформацію Збройним Силам України. Як не «спалитися», якщо вас зупинили окупанти?

    Якщо у вас один телефон і ви користуєтеся лише одним телефоном, тоді бажано його тримати максимально простим, буденним, таким, як ви звикли. Фото походів у кафе, поїздок на відпочинок, переписка з друзями, скріни, фотографії з супермаркету для дружини. Для того, щоб він виглядав справжнім, таким, як він зазвичай виглядає. Тому що абсолютно чистий телефон – це причина того, чому вас мають додатково перевірити. Тому що окремі мобільні групи окупантів, які перевіряють дані, мають необхідну техніку для того, щоб переглянути на телефоні видалені з нього файли. Якщо він не скинутий до заводських налаштувань, тоді вони зможуть повернути назад ту інформацію, яка була на телефоні. А якщо телефон не викличе запитань, швидше за все, цього можуть і не зробити. Тут потрібно кожну ситуацію розглядати індивідуально. Але якщо у вас дійсно один телефон, він має бути абсолютно «живим», але там не має бути жодних переписок, жодної інформації з фотографіями техніки ворога, жодних сфотографованих об’єктів, які викличуть забагато питань ворога. Якщо ви, наприклад, нанесли десь українську символіку та сфотографували це на телефон, щоб надіслати нам чи іншим структурам, із якими ви ділитеся, то такої інформації не має бути на вашому телефоні. Там не має бути підозрілих контактів (для ворога), таких як «Сергій майор», чи навпаки, занадто зашифрованих і дивних, типу «Анджеліна Джолі» чи «Іван Монтана». Це відразу викличе питання: що такий контакт взагалі робить у вашому телефоні? Контакт треба шифрувати примітивно й просто: «Іван СТО», «Коля сусід». 

    В ідеалі для роботи необхідно мати інший телефон, з яким ви виключно працюєте, передаєте інформацію Силам оборони України. 

  • Де зберігати цей робочий телефон?

    Потрібно визначити безпечне місце у вас вдома. Оглянути будівлю, якщо ви ще цього не зробили, і зрозуміти, яке місце не викликає багато запитань, для того щоб там переховувати телефон. Не можна ховати його в гаражі чи в підвалі, тому що ворог у першу чергу обшукує ці місця. Місце має бути доволі безпечним, а інколи навіть очевидним

  • Які додатки варто видалити з телефону, якщо ви передаєте якусь інформацію Збройним силам України?

    Переліку таких додатків не існує, тому що сьогодні в нашому телефоні безліч додатків: ігри, календарі, інші зручні застосунки. Але є те, на що ви завжди маєте звертати увагу, коли встановлюєте якийсь новий додаток. Наприклад, гру в шахи. Якщо гра в шахи вимагає від вас доступ, наприклад, до мікрофону або до бази контактів, ви відразу маєте зрозуміти, що це може бути потенційно небезпечний додаток, тому що він може збирати вашу інформацію та кудись її передавати.

    Якщо ви встановили якийсь додаток, нібито безпечний, але у вас виникли проблеми з користуванням телефоном, він починає перегріватися чи «жити своїм життям», щось сам відкривати чи закривати, або ж починає розряджатися значно швидше, це ознака того, що ви встановили шкідливий застосунок. І, швидше за все, він несе певну шкоду вашому смартфону й може передавати інформацію. У такому випадку потрібно скинути телефон до заводських налаштувань і продовжити користування.  Якщо ви просто видалите додаток, це не допоможе, тому що він міг інтегрувати в операційну систему телефона певні шкідливі елементи й програми, що передають інформацію. Тому з цими речами треба бути доволі обережним. 

    Також є низка програм, що вимагають створювати ваш віртуальний профіль. Наприклад, програми, де ви можете вказати не лише ім’я та вік, але й ваші хобі, інформацію про роботу, чим ви займаєтесь. Таким чином вони теж збирають вашу інформацію.

    Крім цього, потрібно бути доволі обережним з усіма додатками, що просять доступ до геолокації. Не потрібно її надавати. 

  • Якщо окупанти бачать на вашому телефоні застосунок Signal, чи викличе це в них питання?

    Signal дійсно є тригером для окупантів. Але якщо ви там будете вести буденні переписки з друзями, дзвінки з родичами, дружиною, сусідами, тоді ви можете завжди аргументувати його тим, що він якісно працює та вам подобається його зручний інтерфейс. Що там немає зайвої інформації та спаму. Це може бути поясненням. У вас завжди має бути продумана відповідь на будь-яке з запитань, які може поставити ворог.

  • Як правильно видаляти дані, щоб вони точно зникли назавжди? Чи можливо це зробити і яким чином?

    Для цього є низка застосунків, які можна використовувати. Однак ці застосунки теж можуть викликати багато питань у ворога. 

    Але є, наприклад, такий додаток як Bitdefender. Він включає в себе низку послуг – від антивірусу до чистки даних. Як його правильно встановити і як налаштувати, ви можете подивитися на сайті Центру національного спротиву або на сайті Dovidka.info.  У комунікації під час допиту ви можете сказати, що це антивірус і ви боїтеся вірусів на телефоні. Цей додаток є у вільному доступі, а також є його платні версії. 

    Інколи, коли ситуація критична, краще просто скинути телефон до заводських налаштувань і позбутися його. Якщо ви його скинете до заводських налаштувань, позбудетеся sim-карти й самого телефону, ніхто не з’ясує, чий він.

  • Чому важливо бути обережним під час спілкування в чергах?

    Тому що якась людина в черзі може озвучити тезу, наприклад, що росіяни погані. Якщо хтось активно підтримає цю тезу, то вже за кутом можуть чекати представники ФСБ. У них провокатори й агенти в цивільному.

  • Якщо людина в окупації хоче, але ще вагається, чи ставати їй інформатором для Збройних сил України, що б ви їй порадили?

    Кожен ваш меседж щодо пересування чи розміщення ворога наближає ваш населений пункт до деокупації. Але важливо додати, що до цього потрібно підготуватися й планувати операції. Для цього ми також розробляли окремі інструкції, у яких пояснювали, що безпека насамперед. Тому що, коли ви в безпеці, коли ви вмієте застосовувати ті чи інші засоби, ви найбільш ефективні. Завжди про це дбайте.