Чиста вода може бути розкішшю, адже доступ до неї є не в кожного. Через війну в Україні близько 5 мільйонів людей не можуть задовольнити цю базову потребу.  До того ж у воєнний час треба мати достатні запаси води.

Як очистити воду, аби вона стала придатною для пиття? Скільки може стояти з водою пляшка, яку вже відкривали? І які існують методи очищення води? Про це  розповів кандидат хімічних наук Гліб Репіч.

  • Скільки може зберігатися закрита бутльована вода?

    Зазвичай на воді в бутлях пишуть 1 рік, на воді в пляшках пишуть 2 роки. Але це не означає, що після двох років її не можна буде вживати. Якщо пляшка буде ціла, то вона за правильних умов може зберігатися дуже довго. Правильні умови? Це щоб не зіпсувалася пляшка. Головне, щоб вона була закрита, а вода не контактувала з повітрям.

  • Якщо вода відкрита, скільки вона може стояти?

    Тут ситуація змінюється, адже туди можуть потрапити бактерії та пил. Зазвичай виробники радять її вживати протягом 14 днів з моменту відкриття бутля.

  • Вийшов термін придатності води. Як її очистити для пиття?

    Якщо термін зберігання води у відкритому стані вийшов, тобто вона стоїть більше двох тижнів, її бажано прокип’ятити. Для того, щоб убити потенційні мікроорганізми, які там могли розмножитися. Кип’ятіння – спосіб номер один для знезараження води, працює завжди. Але варто зауважити, що кип’ятити слід 3 – 5 хвилин мінімум, якщо 10 хвилин, точно помре все, що там зародилося.

  • Чи існують інші методи очищення води?

    Будь-яку воду, хоч сечу, можна очистити за допомогою фільтру зворотного осмосу. Він захистить і від бактерій, від будь-чого, що у воді розчинено. Але такий фільтр чимало коштує та потребує механічної чи електричної енергії.

  • Як здобути воду в польових умовах?

    Якщо вирити достатньо глибоку яму, то буде криниця з ґрунтовою водою. Однак, це не є гарантією, що вона буде чистою. Зокрема й криниця не є гарантією, що вода в ній чиста, адже вона ґрунтова й близька до поверхні. За певних умов вона може бути забруднена фекаліями, тому в селах я дуже скептично ставлюся до криниць, особливо, якщо в десяти метрах від неї вигрібна яма. Тому, аби не отримати отруєння, воду, яку ви здобули таким чином, слід продезінфікувати, найпростіше – прокип’ятити. Ваш ніс та рот є аналізаторами поганої води, якщо вона має дивний запах чи смак, її або не варто вживати, або, за можливості, слід прокип’ятити.

  • Чи працюють народні методи очищення води?

    Срібло, якщо його кинути у воду, не працює: це підтверджено науково. Активоване вугілля може забрати запах, якщо крізь нього профільтрувати воду, але бактерії воно не вбиває. Марганець може вбити бактерії, але він є відносно токсичною речовиною.