В умовах війни близькі мають особливо дбати про новонародженого. Але як це робити під звуки сирен або в бомбосховищі? Адже догляд за дитиною потрібно забезпечити за будь-яких умов. Приміром, у підвалі, без підгузка, коли доступу до засобів догляду взагалі немає. Немовля теж не викупаєш в екстремальних умовах. Материнство в умовах війни непростий шлях. Важливо зберегти грудне вигодовування. Адже це не тільки забезпечує їжею дитину за відсутності продуктів, а й полегшує психологічний стан немовляти. 

Як заспокоїти дитину під час сирени? Як подбати про новонародженого в укритті? Про це розповіла консультантка з грудного вигодовування й природного материнства Світлана Мартинова.

  • Чи відчувають новонароджені війну?

    Новонароджені можуть відчувати війну, якщо від бойових дій стресує мама. Тому мама має турбуватися про себе й зберігати спокій.  До 7 років дитина перебуває в полі матері й навіть на відстані відчуває всі її емоції. 

    Якщо в бомбосховищі мами поряд немає, має бути дорослий, який бере на себе функції мами. Важливо, щоб це була одна людина, яку дитина знає на запах, звикає до її голосу. Коли дитину передають із рук у руки – це стресовий фактор. 

    Важливо забезпечити 4 базові потреби новонародженого: їсти, спати, ходити в туалет, мати багато фізичного контакту з близькою людиною.

  • Як забезпечити гігієну дитини в умовах укриття?

    Замінюючи підгузок, можна витерти дитину вологими серветками. Особливо це дієво, якщо немає доступу до води. У маленьких дітей ще не працюють потові залози, тому вони не забруднюються швидко.  Щоб протерти дитині складочки на тілі, можна взяти теплу воду або вологі серветки. Загалом це і є базовий догляд за тілом дитини. 

  • Що має містити тривожна валіза для новонародженого?

    Насамперед покладіть достатню кількість підгузків, пелюшок та змінного одягу. Також важливими є вологі серветки. Головне в цій ситуації, щоб мама потурбувалася про себе. Адже вона має транслювати дитині спокій та впевненість. Мамі має бути тепло, вона не має бути голодною. Візьміть чай у термосі те, що заспокоює, розслабляє. Адже мамі потрібно постійно прикладати до грудей дитину, вкладати спати, багато тримати малюка на руках. Тому багато девайсів брати з собою не варто. Головне – зібрати тривожну валізку для мами. Щоб у неї було все необхідне для зручності. Тоді мама зможе правильно потурбуватися про дитину.

  • Як зберегти молоко в стресовій ситуації?

    Щоб зберегти молоко, потрібно потурбуватися про себе. Адже це допоможе розслабитися, виробляти окситоцин із пролактином.  Також треба багато й часто прикладати дитину до грудей. Груди працюють за принципом: чим більше дитина тримає груди, тим більше виробляється молока. Це гормонозалежний процес.