Війна призвела до того, що тимчасово окуповані території фактично опинилися в інформаційній блокаді. Окупанти вимкнули українські телеканали. Що робити, якщо під час життя в окупації ви хочете переглядати україномовний контент? Це несе загрозу, і навіть використання VPN безпечним не є. Адже сама наявність застосунку для використання цієї технології викликає підозри. Так само браузер Tor може спровокувати питання до вас. Надійним каналом, щоб прослуховувати українське, залишається радіозв’язок. Також замінити рації та забезпечити стійкий радіосигнал можуть туристичні телефони. 

Що робити, аби переглядати наші новини в окупації? І як діяти, коли геть відсутній зв’язок? Про це розповів співзасновник військової школи “Боривітер” Ігор Федірко. 

  • Якщо ви перебуваєте в окупації, як безпечно переглядати українські сайти чи контент?

    Наявність браузера Tor чи VPN викличе до вас запитання в окупантів. Підозрілим буде здаватися й стерильно чистий телефон. Адже це показує, що ви намагаєтеся обійти заборони та щось приховати. 

    Тому більш безпечний варіант споживання українського контенту на окупованих територіях – FM-приймачі. 

    Ви можете спробувати дістати антену FM діапазону з максимальним підсиленням. Для цього скористайтеся пошуком в інтернеті або запитайте в радіоаматорів.  Така антена надасть вам можливість хорошого з’єднання з українськими FM-ретрансляторами. Так ви зможете споживати український контент більш безпечно.

  • Якщо геть немає зв’язку, чи існують месенджери, які можуть автономно працювати на певній території?

    Такі месенджери існують, вони використовують спроможності вашого мобільного телефону, працюючи через Wi-Fi або Bluetooth. Найбільш відомі – Walkie Talkie та Bridge. Єдиний недолік: ви зможете використовувати їх виключно на відстані до 100 – 150 метрів. Тобто це не зовсім повноцінний тип зв’язку. Усі такі месенджери задумувалися для того, щоб мати зв’язок у місцях, де величезне скупчення людей і стільникові мережі можуть не працювати.

  • Чи можна встановити радіо в смартфоні?

    Онлайн-радіо, звичайно, ви можете встановити на телефон. Таких додатків дуже багато.  Також, якщо виробник вашого телефону заявив у параметрах наявність FM, тоді це реально. 

    А от доукомплектувати телефон радіоприймачем неможливо. Ви можете купити FM-адаптери до телефонів. Але в такому разі краще купити звичайний

    FM-приймач.  Адже він на батарейках і не буде забирати багато електроенергії. 

    Також нині є велика кількість туристичних кнопочних телефонів. Вони підтримують: Wi-Fi, 3G, у них є FM, ліхтарик повноцінний і споживає електроенергії  такий телефон у 10 раз разів менше, ніж ваш смартфон.