Росіяни тільки й чекають, поки ви запитаєте військового про те, де перебуває його підрозділ чи скільки бійців на позиції. Вони чують навіть тоді, коли ви говорите, здавалося б, через захищений додаток. Можливо, саме ви, не підозрюючи цього, інформуєте ворога. Яким чином це може статися, в інтерв’ю для Dovidka.info розповів речник Центру національного спротиву.

  • Про що і чому не можна питати військового в телефонній розмові?

    Не можна питати про місце перебування, особовий склад, з ким він / вона служить, яке в підрозділі озброєння. Наприклад: «Я бачила по телевізору в новинах, що до вас їдуть танки».  Не запитувати нічого про роботу. Якщо вам відповідають, що не можуть зараз про це сказати, значить усе так і є, і не потрібно тиснути. Зрозуміло, що ви хвилюєтеся за своїх чоловіків, синів, дружин і сестер. Але якщо ви дійсно переживаєте, не запитуйте цього. Щоб ви добре спали, ваш друг, родич, ваш військовий має бути в безпеці. А щоб він точно був безпеці, жодної інформації не має бути сказано в телефонній розмові.

  • Чи безпечні застосунки, які нам рекомендують? Наприклад, той же Signal, через який, вважається, можна говорити більш спокійно.

    Щоб ворог щось дізнався, йому не завжди потрібно прослуховувати розмову. Наприклад, ваш чоловік чи дружина військовослужбовець, він виїхав, наприклад, в безпечніше місце й вийшов з вами на зв’язок із прифронтового населеного пункту.  У момент розмови він може перебувати біля магазину чи ринку, у людному місці. І коли ви ставите запитання навіть через безпечний месенджер, той самий Signal, він може вам передати якусь інформацію, яку почує хтось збоку. 

    Свого часу американці сформували конструкцію «Loose lips sink ships» (втрачаєш контроль над мовою – втрачаєш свій корабель). Тобто не завжди мова йде про безпеку в сенсі прослуховування розмов, а інколи й про вуха, які є всюди.

    На жаль, ворог працює всюди. Навіть у відносно мирному цивільному місті ви, отримавши певну інформацію, можете її ретранслювати. Завжди будьте насторожі.

  • Можна не тільки ділитися якимись текстовими повідомленнями, а ще й фото чи відео. Яка в цьому небезпека?

    Якщо це фотографія з позиції, фотографія з певною технікою, є десятки додатків для розвідки, за допомогою яких можна визначити, як падає сонце, яка це пора дня. Попрацювавши над певними елементами, ворог може скласти картину, додати іншу інформацію, яку він отримав і, наприклад, дізнатися про пересування наших військових.

    Тому потрібно бути дуже обережними як військовим, так і цивільним. Військовим якщо і викладати певну інформацію, то таким чином, щоб вона не несла жодного навантаження про локацію, про місце. Наприклад, це може бути просто біла стіна або стіна в підвалі. Таке фото мінімізує ризики. Якщо ми говоримо про військову техніку, її не можна фотографувати й не можна публікувати.  Не можна викладати роботу військової техніки. А якщо ви цивільний, то такі речі фотографувати й надсилати комусь – це теж небезпечно. Тому що існують небезпечні додатки, які можуть стягнути інформацію з вашого телефону, і інформація з переписок може потрапити до ворога.

  • Які ще є у ворога методи пошуку цієї інформації? Про що треба завжди пам’ятати і військовим, і рідним військових, і волонтерам?

    Вони активно стежать в соціальних мережах за волонтерами, військовими, родичами військових. Родичі можуть приїхати відвідати своїх рідних військовослужбовців і опублікувати фото зустрічі. А ворог за такими фото шукає інформацію з технікою, з військовими, з позиціями. Вони можуть щось визначити й за геолокацією, тому ставити геолокацію на фото… Це взагалі заборонено.

    Вони слухають усю інформацію про пересування особового складу, про постачання зброї та військової техніки. Є безліч алгоритмів, як вони відслідковують, тому треба бути дуже обережними й 10 разів подумати, а чи справді вам потрібні такі фотографії?

    Не потрібно публікувати всі адреси, які стосуються допомоги військовим. Інколи не потрібно навіть вказувати прізвища окремі. Особливо треба бути обережними з кількістю особового складу, якому ви можете допомагати. 

    Тому що є багато деталей, які можна проаналізувати й зрозуміти, якій військовій частині це піде. Також волонтерам треба бути обережними у звітностях.Чому інколи не варто писати, наприклад, інформацію про те, скільки пар взуття чи скільки аптечок поїде на той чи інший напрямок? Тому що можна проаналізувати й зрозуміти, який особовий склад там стоїть і яка його чисельність.

    Усе, що стосується локацій, заборонено публікувати. Якщо волонтер приїжджає на позицію, він робить нейтральне фото зі звітом, що він щось передав військовим. Часто там можуть бути обличчя. Якщо ви ще не досвідчений волонтер, краще запитайте у військового, чи можна показати його обличчя.

  • Якщо військовий перебуває в зоні бойових дій, як він має користуватися своїм мобільним телефоном?

    Тут ви маєте розуміти, що інформація, яку ви передаєте через телефон, може бути зчитана. Бо ворожий РЕБ працює та це фіксує. Наприклад, якщо ви приїхали на позицію  і всі разом вмикаєте десятки чи сотні телефонів, так можна зрозуміти, що там розгортається якась частина. 

    Тому, щоб виходити на зв’язок із рідними, потрібно заздалегідь домовитися про окремі години й чіткі правила спілкування. І намагатися це робити з безпечного місця.

  • Про що можна говорити з військовим? Яка інформація безпечна?

    Ви можете запитати, чи все в нього добре, чи він поїв. На цьому інформація має закінчитись. Ви маєте спілкуватися про буденні звичайні речі.