В екстремальних умовах, коли завдання людини – вижити, можна вдаватися до різних методів. Часто не дуже безпечних. Навіть без світла, води й газу в першу чергу варто думати про те, а чи безпечні ваші способи зігрітися чи приготувати їжу.  Андрій Андрусевич, старший аналітик ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля», для проєкту Dovidka.info радить, про що варто подбати напередодні зими, яка через обстріли росіянами критичної інфраструктури може бути складною.

  • Чим запастися на випадок відсутності газу?

    Якщо ми говоримо про життя в квартирі, для приготування їжі рекомендую мати вдома запасну невелику електроплиту. Якщо не хочеться вкладатися в такий прилад, бо він коштує орієнтовно від 2 000 гривень і стане непотрібною річчю, можна придбати електрочайник.  Окрім того, що він працює за відсутності газу, ним ви зможете користуватись і за звичайних умов.

  • Що робити, якщо немає не тільки газу, але й електроенергії?

    У такому разі для приготування їжі потрібен запас сухого спирту. Його можна поставити на звичайну конфорку на вашій газовій плиті. І таким чином закип’ятити воду й зварити якусь просту страву. 

    Більш комфортний вихід – придбати туристичну газову плиту. Вона виглядає як маленька газова. На неї можна поставити каструлю чи пательню, вона працює на спеціальних газових балонах, котрі не є дорогими. Однак використовувати їх треба максимально обережно.

  • А що робити, якщо немає одночасну газу, електроенергії, води й тепла?

    Перше – відсутність води. Рекомендую мати постійний запас питної води. Крім того, треба подбати про запас технічної води. Це може бути набрана ванна або будь-які інші ємності, наприклад, тому що технічна вода потрібна всім для вмивання, туалету тощо. Якщо у вас удома є електричний бойлер, то для вас це теж запас технічної води. Якщо бойлер на 70 літрів, це означає, що у вас завжди вдома є запас води в об’ємі 70 літрів.

    Друге – відсутність тепла. Це один із найбільших викликів для квартири. Нині єдине безпечне рішення, яке я бачу, це встановлення біокаміну. Вони працюють на біоетанолі. Вони в принципі не можуть давати якихось шкідливих викидів, зокрема чадного газу, тому вони безпечні. Принаймні одну з кімнат таким каміном можна обігріти. Разом із цим хочу застерегти людей від використання пічок-буржуйок у квартирах. Це пряма небезпека для вас і для ваших сусідів. 

    Третє – відсутність газу. Вихід – сухий спирт або портативна газова плита. Однак і тут є застереження: великі газові балони не можна зберігати й використовувати в квартирі.

  • Які туристичні лайфхаки стануть у пригоді на випадок відсутності газу та світла?

    Є багато приладів туристичних, які можуть стати в пригоді. Однак майте на увазі, що часто вони дорогі в експлуатації. Ті ж самі газові балони для туристичних пальників дорожчі, адже мають твердий корпус на випадок, якщо балон під час транспортування в складних умовах впаде. 

    Проста порада туриста: що менше приміщення, то легше його обігріти. Я не закликаю всіх ставити вдома намет, але якщо вже зовсім катастрофічна ситуація, то намет у квартирі легше обігріти. Звичайна свічка зігріє людей у наметі за лічені хвилини. Однак це вогненебезпечно, і якщо ви такого досвіду не мали, то краще не експерементуйте. 

    Якщо у вас є велика кімната, високі стелі, ви можете обмежити цей об’єм, відділивши частину кімнати, наприклад, за допомогою звичайної плівки.

  • Яку грілку краще вибрати?

    Це залежить від способу життя людини. Літнім людям рекомендую придбати електрогрілку. Такі люди більше мерзнуть, більше часу сидять. Електрогрілки не дуже потужні, вони не споживають багато електроенергії, але однозначно додадуть комфорту людині, якщо буде ця електроенергія. Якщо електроенергії не буде, рекомендую звичайну резинову грілку, у яку можна набрати води, нагрівши її тими методами, які я описав: за допомогою сухого спирту чи газової плити. Це забезпечить комфорт на декілька годин. Зрештою, зігріти може й звичайна пластикова пляшка з теплою водою.

  • Які є саморобні засоби обігріву квартири чи будинку?

    Якщо настане повний апокаліпсис,  люди почнуть грітися, як можуть. Усе це буде призводити до нещасних випадків: отруєння чадним газом, пожеж, вибухів. Тому треба застосовувати лише перевірені методи, і в жодному разі не використовувати саморобні прилади. Буржуйки мають виготовляти люди, які вміють це робити. 

    Не треба в квартирі встановлювати буржуйку. У приватному будинку це мають робити люди, які знають, як правильно встановити буржуйку, щоб продукти згоряння виводилися з помешкання.

    Важлива порада: в умовах,  у яких перебувають українці, я рекомендую всім мати вдома принаймні один вогнегасник.