Підтримка ЗСУ

Як стати офіційним волонтером

Верховна Рада ухвалила два законопроєкти, які спрощують офіційну реєстрацію волонтерів та внормовують звільнення їх благодійних зборів від податків. Це означає, що тепер волонтерити офіційно буде легше: закон №8076  скорочує зайву бюрократію та дозволяє волонтерам зареєструвати свою діяльність не тільки в паперовій, але й в електронній формі, зокрема, через застосунок “Дія”. А згідно з законом №7492 зареєстровані волонтери будуть звільнені від податків за збори для ЗСУ. Зміни стосуються фізичних осіб, які збирають гроші на власні картки.

Що за реєстр та як подати заяву на включення до нього?

Повна назва реєстру – реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. (раніше – Реєстр волонтерів АТО

Зареєструватись можуть усі, хто від початку повномасштабної агресії збирав гроші на благодійність на власні картки. 

Зареєструватися можна в такі способи: 

  1. У територіальному відділі податкової служби. Для цього потрібна заява (зразок тут) довідка з банку про номер рахунку, на який збирали кошти, заява, копія паспорта та ідентифікаційного коду. Якщо всі документи подані правильно, то ДПС має включити волонтера в Реєстр протягом одного робочого дня. 
  2. Через застосунок “Дія” в кілька кліків. Після розробки відповідної функції, коли закон почне діяти й нормативні акти будуть приведені у відповідність до нього. При чому для реєстрації в такий спосіб не буде потрібна довідка з банку та копія ідентифікаційного коду, адже він і так є в податковій. 

Важливо: реєстрація в Реєстрі волонтерів є правом, а не обов’язком волонтерів, тож сам факт відсутності такої реєстрації не є правопорушенням. Основна мета такої реєстрації — уникнути потенційних претензій податківців, якщо в них буде законна підстава перевірити волонтера. Тобто, таким чином держава захищає волонтерську діяльність. 

На який період зареєстрованого волонтера звільнять від податків? 

Волонтер звільняється від оподаткування на весь поточний рік, починаючи з 24 лютого 2022 року до моменту реєстрації в реєстрі і після нього. 

Раніше діяла інша норма: волонтер отримував пільгу на майбутнє та за попередній рік діяльності (наприклад, за 2021, якщо волонтер реєструвався в 2022 році). Однак, якщо він реєструвався всередині поточного року, то пільга не діяла за попередні місяці цього ж року, що було прогалиною в законодавстві, яку тепер унормували.

Чи потрібна звітність про витрати зібраних коштів?

Наразі немає чітких пояснень щодо цього від Державної податкової служби або Міністерства фінансів України.

У період з 24 лютого 2022 року по 1 травня 2022 року (ч. 9 Закону України 2600-ІХ від 20 вересня 2022) діяла “документальна амністія” для волонтерів, згідно з якою, податкові органи не мали перевіряти їх звітність. Таке пом’якшення доцільне тому, що в багатьох випадках збори є термінові і волонтери не мають часу збирати папери для обгрунтування витрат на допомогу, або в тих випадках, коли допомогу армії купували в неофіційних продавців чи вже у вживаному вигляді. 

Наразі законодавці працюють над тим, аби внормувати це питання. Ймовірним сценарієм може бути, зокрема, продовження “документальної амністії” для волонтерів, щоб позбавити їх складнощів зі збором численних документів для звітів у Податкову службу ще на певний період.

Однак, якщо ви займаєтесь волонтерством, радимо завжди зберігати звітність (чеки, договори “купівлі-продажу”) у тих випадках, коли це є можливим.

Фінансова підтримка ЗСУ

Підтримка ЗСУ через Національний банк України

Реквізити тут

Підтримка ЗСУ через надійні волонтерські організації: 

  • Повернись живим

Фонд «Повернись живим», серед іншого, постачає та лагодить техніку, навчає військових та офіцерів, допомагає змінювати Збройні Сили України.

Допомогти через фонд можна тут.

  • Фонд Сергія Притули

З лютого 2022 через повномасштабний наступ росії Сергій Притула задіяв для допомоги військовим ресурси свого Фонду. Фонд відкрив власні логістичні пункти на кордоні з Польщею та у Львові для ефективного доправлення вантажів з Європи до України. Фонд Притули закуповує екіпірування, обладнання, медичні засоби і транспорт для військових. Ще один напрямок роботи фонду — гуманітарна допомога.

Допомогти через фонд можна тут.

  • Волонтер Роман Донік

Реквізити для допомоги через волонтера тут.

  • Фонд Свої

Допомогти через фонд можна тут. 

  • Центральний волонтерський хаб Держспецзв’язку

Хаб об’єднує та координує зусилля волонтерів і співпрацює з усіма військово-цивільними адміністраціями України для підтримки військовослужбовців Держспецзвʼязку, Збройних Сил України та інших сил сектору безпеки і оборони України.

Способи допомогти та реквізити тут.

  • Армія SOS

Громадська ініціатива допомагає ЗСУ в сфері повітряної та радіотехнічної розвідки, а також систем управління та вогневого ураження. 

Рахунки для допомоги тут.

Підтримка ЗСУ: інші способи перерахувати кошти

У застосунку “Дія”. Клікніть на головному екрані “Допомогти армії”. Кошти з “Дії” надходять тільки на потреби ЗСУ.

Надіслати гроші можна безпосередньо Міністерству оборони України. Їх спрямують на матеріально-технічне та медичне забезпечення війська.
Реквізити тут.