Багато малюків нині ростуть, так чи інакше перебуваючи під впливом бойових дій. Через психологічні травми розвиток дітей уповільнюється. Урешті-решт, родина вирішує перевезти дитину в безпечну зону. Біженці виїжджають з-під обстрілів. Але адаптація дітей до відносно мирного життя – справа нелегка. Реакція на різкі звуки, поганий сон… Необхідна підготовка й до переїзду. Треба попередити дитину, що вона покине звичний дім. Взяти її улюблені іграшки. Емоції дітей можуть бути непередбачуваними. До цього треба бути готовими. Зняття стресу після перебування під обстрілами можливе через дихальні вправи, казкотерапію. Дитину треба привчити жити в спокої.

Як говорити з дитиною про її переживання? Які активності для дітей вигадати, щоб вони швидше “відійшли” від травми? Про це розповіла психолог-методист Наталія Харитонова.

  • Дитина приїхала з зони бойових дій. Як їй провести перші дні, щоб вона могла “відійти” від пережитого?

    Насамперед вам потрібно дати момент спокою дитині. Не нав’язувати свою гіперопіку, але й не заохочувати дитину повною мірою розігнатися у своїх бажаннях. Наше завдання – організувати дитині безпечний простір, як емоційний, так і фізичний. Створити тишу, спокій і безпечний побут.  Залучати дитину до занять у школі, до гуртків. Організувати режим дня.

  • Як пояснити дитині, що тепер вона в безпеці?

    Травматичний досвід дає нам відчуття небезпеки, тому пояснити словами дитині буде дуже важко.  Малеча має відчути, що вона в безпеці. Безпечно там, де дитина спокійно засинає. Допоможе, якщо хтось із близьких читатиме книжку. Адже спокійний, врівноважений голос дорослих дає відчуття безпеки дитині.

  • Дитина реагує на різкі звуки. Як її навчити спокійно ставитися до них?

    Різкі звуки, на які ми реагуємо, називають тригерами. Це може бути плач, крик чи щось інше. Був досвід, коли на безпечній території лише від звуку мікрофона діти залазили під стіл. Варто пояснити, що така реакція нормальна й природна, що наш мозок намагається врятуватися. І щоб така реакція більше не повторювалася, має минути певний час.  Дитина повинна пересвідчитися в тому, що навколо безпечно: є люди, які допоможуть, є місце, де нададуть підтримку. Важливо спостерігати за дітками. Вони можуть завмирати або реагувати емоційно. Навіть легкі здригання дитини в транспорті через камінчик – це вже перші ознаки пережитого травматичного стресу. У такому випадку бажано звернутися до фахівця.

  • Які техніки застосувати, аби дитина звикла жити в спокої?

    Найпростіше виводити дитину із стресу через гру. Гарно стабілізує стан людини дихання. Потрібно вчити дітей робити довгий вдих і видих. Наприклад, весною здуваючи кульбабу. Також варто додати фізичні навантаження: гімнастику, катання на велосипеді. 

    Інша техніка базована на відчуттях. Коли дитина їсть, спрямуйте її увагу на смак, аромат, колір страви. Тобто ми весь побут дитини можемо задіяти для того, щоб швидше відновитися. Головне завдання – робити це регулярно. 

    Важливо вчити дитину розрізняти емоції: боятися – нормально, радіти – нормально. Також фахівці застосовують казкотерапію та роботу в піску.