Попри військову агресію росії, ракетні обстріли та відключення електроенергії українські видавці продовжують друкувати книжки й анонсують вихід нових. За підрахунками експертів, видавничий ринок сьогодні працює на 50% від показника, який був в Україні до 24 лютого 2022 року. 

Які жанри увірвались у читацькі ТОПи? Як українці допомагають росіянам, завантажуючи книжки на піратських сайтах?  І чому саме зараз найкращий час придбати ті книжки, які дуже хочеться? Про це розповів видавець Олександр Красовицький.

  • Як книговидавці втримали свій фронт?

    На початку повномасштабного вторгнення українським видавцям дуже допомогла програма “єПідтримка”. Так звану “ковідну тисячу” можна було витратити на книги, чим і скористалися книголюби. Це був той запас міцності, який допоміг утриматись, і вже навесні 2022 року видавці почали повертатися до роботи.

    «Ще до 24 лютого 2022 року у світі значно подорожчали поліграфічні матеріали. Після цього на нашій роботі позначилася війна. Більшість книговидавців в Україні через це зменшили націнку на продукцію, і це дозволило хоч трохи пригальмувати зростання цін», – розповідає Олександр Красовицький.

  • Лідери продажів

    У ТОП продажів вийшла історична література різних стилів, як художня, так і наукова чи науково-популярна. Українці читають книги авторства Ярослава Грицака, Сергія Плохія, Петра Кралюка, Данила Яневського.

    Серед лідерів також видання авторства письменників ХХ сторіччя – емігрантів і представників «розстріляного відродження».

    «Попит на цю літературу почав зростати влітку 2022-го, і я впевнений, що ця частина ринку ще зростатиме й зростатиме», – наголошує Красовицький.

    Закривають трійку лідерів любовні романи та детективи – це ті книжки, з якими читачі відпочивають від новин про війну.

  • Війна і ринок електронних книжок

    З 24 лютого 2022 року втричі зріс попит на офіційно придбані книжки в електронному форматі. Передусім тому, що багато українців виїхали за кордон, а там користуватися піратськими версіями неможливо.

    «У Європі за скачування піратських копій є штраф, який накладається на читача. У нас, на жаль, за порушення закону відповідає не покупець, не провайдер, а якийсь міфічний продавець піратського контенту, який найчастіше перебуває за кордоном. І цей «закордон» – росія. Вони просто змінюють файл, і все. В Україні ринок електронних книг сягає лише 10%. Щоб створити якісну книгу в онлайн-форматі необхідно вкласти 2 – 2,5 тисячі доларів. А це під силу не всім, і невідомо (через піратів), чи окупиться вкладення», – резюмує видавець.

    З його слів, значна частина наших громадян усе ще не розуміють, що електронні версії книжок мають ту ж саму цінність, що й паперові. І продаж будь-якого товару – це зарплатня автора, який книжку написав і має змогу творити далі, за ці гроші живе його родина.

    Якщо брати для статистики окремо сегмент читачів, які не виїхали за кордон, цифри залишаються ті ж самі. Відключення світла не позначилися: люди заряджають гаджети, купують електронну книгу, а вже потім, під час відключень, насолоджуються читанням.

  • Чи зростуть ціни на книги?

    Паперові книги в Україні будуть дорожчати. І для цього є об’єктивні причини: подорожчання сировини, війна.

    «Якщо бачите в книгарні видання попередніх років, не вагайтеся – купуйте, інакше додруковане пізніше коштуватиме значно дорожче», – радить Олександр Красовицький.

    Чи можуть високі ціни на книги повернути читачів до бібліотек? Що видавець думає про фонди книгозбірень? І чи варто здавати на макулатуру російськомовні книги? Повне інтерв’ю Олександра Красовицького для проєкту Dovidka.info дивіться на YouTube каналі SPRAVDI.