Уміти допомогти собі та тому, хто поруч, у надзвичайній ситуації – це одна з основних навичок, яку має опанувати кожен українець. Сьогодні, коли росія щодня коїть терористичні акти, ви не можете бути певні, що не станете наступною жертвою. 

Прості та дієві правила домедичної допомоги нагадує інструктор Європейської ради реанімації Василь Кашуба.

Існує кілька чинників, на які ви маєте звертати увагу, щоб обирати спосіб надання домедичної допомоги.

  • Кровотеча

    Сучасна медицина кровотечі поділяє на два види: масивні та немасивні.

    Масивні – це кровотечі, під час яких людина втрачає кров швидко, з рани вона буквально б’є фонтаном. Якщо не допомогти, то стекти кров’ю поранений може за 2 – 3 хвилини. Тому в першу чергу домедична допомога надається постраждалим з масивною кровотечею.

    Як її зупинити? Сильно натиснути на рану. Робити це потрібно в рукавичках: на саму рану покласти, наприклад, рушничок і сильно-сильно надавити, поки кров не зупиниться. Якщо не виходить, вкласти в рану гемостатичний бинт.
    Також масивні крововиливи зупиняють турнікетом, але він не може бути «закрученим» довше, ніж на 1 годину!

    Якщо кровотеча не масивна, достатньо накласти джгут, бинт чи пов’язку й дочекатися приїзду медиків чи доїхати до найближчої медустанови.

  • Непритомність

    Якщо людина без свідомості, то є лише два варіанти: вона жива або мертва. Щоб визначити, спробуйте зрозуміти, чи дихає. Для цього нахиліться до постраждалого й послухайте, чи дихає, подивіться, чи здіймається грудна клітина й відчуйте дихання.

    Якщо людина непритомна, але дихає, то просто переверніть її на бік, контролюйте дихання та чекайте на допомогу. Бити потерпілого по щоках або якось приводити до тями по-іншому, наприклад, поливати водою НЕ потрібно.

    Якщо людина не дихає, потрібно якнайшвидше розпочати непрямий масаж серця. Потрібно натискати основою (п’ятою) долоні на грудину, на кістку посередині. Ваші руки під час натискання мають бути прямими, глибина цих настисків – 5 – 6 см, а інтенсивність – 2 рази за секунду.

  • Опік

    Опік потрібно терміново охолодити. Найкращий спосіб для цього — холодна проточна вода. Обпечену ділянку можна також занурити в холодну воду. Застосування сметани, олій, горілки, пантенолу може лише зашкодити.

    І ще одне важливе правило з надання домедичної допомоги. Рятувати іншого ви маєте в безпечному місці. Інакше ви не просто не допоможете, а й можете занапастити й своє життя.