Окупація означає, що країна або її частина була захоплена збройними силами іншої країни. Під час окупації територія держави перебуває під контролем ворога, а її представники прагнуть утвердитися як офіційна влада. Вони намагаються завоювати підтримку та довіру місцевого населення і тримати його в незнанні.

Окупація зазвичай супроводжується інтенсивною пропагандою, підбуренням до зрадницьких вчинків та насильства щодо співвітчизників, широкими репресіями проти мирного населення та зростанням злочинності.

Україна стійко боронить свою землю, яким би непереборним не здавався суперник. І дає бій окупантам по всій лінії фронту. Навіть якщо держава тимчасово втрачає контроль над частиною своєї території, громадяни України чинять на цій території організований опір.

Будьте готові справлятись самостійно протягом тривалого часу в разі перебоїв у наданні життєво важливих послуг або зниженні доступності товарів. За можливості запасіться водою, їжею та іншими необхідними речами.

Далі надаємо перелік порад, які допоможуть вам організувати собі відносну безпеку та бути готовими до потенційних загроз чи провокацій.

 • Дізнайтеся, хто надаватиме вам першу допомогу в умовах окупації: лікарня, швидка допомога, служба порятунку тощо.
 • Співпрацюйте з іншими людьми на окупованій території, яким ви можете довіряти, щоб краще справлятися разом. Якщо у вас є можливість – допоможіть тим, хто цього потребує. Подбайте про людей з інвалідністю, жінок з дітьми, людей літнього віку, яким потрібна підтримка.
 • Якщо вам доводиться пересуватися, то краще робіть це пішки або на велосипеді, і, якщо це можливо, лише засвітла.
 • Уникайте місць які можуть бути заміновані. Наприклад: покинуті будівлі та мости.
 • Не торкайтеся залишеної зброї, боєприпасів чи будь-яких інших неідентифікованих предметів, оскільки вони можуть бути замаскованими вибуховими пристроями чи іншими небезпечними речами. Уважно проінструктуйте дітей, щоб вони не торкались загублених іграшок та привабливих речей.
 • Уникайте контактів з бійцями окупаційних військ і не ризикуйте своїм життям провокуючи їх (наприклад, публічна зйомка чи фотозйомка, прицілювання предметом, схожим на зброю, публічний опір).
 • Захищаючи себе, не завдавайте шкоди іншим людям, які постраждали від окупаційних військ.
 • Не довіряйте інформації в ЗМІ, яку транслюватиме окупант. Це пропаганда, спрямована на те, щоб дезінформувати та налякати вас. Подбайте про те, щоб мати доступ до перевірених джерел інформації та дізнаватись правдиві новини про ситуацію в країні.

 • Якщо членів вашої сім’ї розлучають одне з одним під час збройного конфлікту, повідомте про це гуманітарні організації (наприклад, Червоний Хрест), які допомагають людям знайти інформацію та возз’єднати сім’ї. Перегляньте довідку щодо евакуації під час війни, а також довідку на випадок, якщо вас силою вивезли з України.

 • Будьте готові до того, що бої можуть тривати довго. Подбайте про те, щоб організувати захист для себе та своїх близьких.

Варто знати

Сприяти завершенню окупації без насильства можна через організований та системний опір ворогу. Для того, щоб ваша діяльність була ефективною,  дотримуйтесь наступних рекомендацій:

 • Не співпрацюйте з окупаційними військами: не діліться з ними інформацією, не беріть участі в громадських зборах чи заходах організованих окупантом.
 • Пам’ятайте, що гуманітарна допомога від РФ — це частина гібридної інформаційної операції. Таким чином вони хочуть показати світу позитивну картинку, яка не відповідає дійсності.
 • Не дозволяйте використовувати себе як додаткову робочу силу при будівництві оборонних об’єктів тощо.
 • Дотримуйтесь українських законів, а не правил, встановлених окупаційною владою. Дійте на основі загальнолюдських цінностей і практик.
 • Не дозволяйте провокувати себе на насильство.
 • Фіксуйте порушення прав людини та конституційних цінностей. Але робіть це лише у тому випадку, якщо це безпечно! Таємно фіксуйте порушення та діліться доказами з українською та міжнародною спільнотою.
 • Допомагайте жертвам насильства.
 • Не давайте інтерв’ю представникам окупаційної влади та пропагандиським ЗМІ. Не дозволяйте себе знімати або фотографувати.
 • Співпрацюйте з іншими членами громади та робіть внесок у продовження громадських ініціатив.

Громадянський спротив на окупованих територіях

Навіть якщо ваше місто чи село опинилося на окупованій території, кожен громадянин може зробити свій внесок у справу спротиву – як у складі підпілля, партизанських сил, так і в якості допоміжного компонента. Прості, а головне безпечні дії, помножені на тисячі громадян, які їх проводять, перетворюються на потужну зброю та відчутну перешкоду для роботи окупантів.

Сили Спеціальних Операцій ЗСУ розробили практичний порадник, як чинити спротив окупантам, який можна завантажити за посиланням.

Більше рекомендацій – на сайті Центру національного спротиву.

Пам’ятайте: на окупованій території люди не залишаються одні!

Україна та міжнародні гуманітарні організації різними шляхами допоможуть їм впоратися.

 • Гуманітарне право зобов’язує країну-окупанта забезпечувати населення продуктами харчування, ліками, основним одягом, постільною білизною, житлом та іншими засобами.
 • Низка міжнародних гуманітарних організацій надаватимуть допомогу в кризових зонах. Держава-окупант зобов’язана сприяти доставці пакетів допомоги.
 • Емблеми міжнародних гуманітарних організацій, які можуть надати вам допомогу, виглядають так:

Подбайте про свою кібербезпеку та розкажіть рідним і друзям, як це зробити

 • Обов’язково встановіть VPN: так ви зможете отримувати правдиву інформацію навіть у випадку, коли окупант блокуватиме до неї доступ

  Рекомендуємо: ExpressVPN, Surf Shark, Private Internet Access, CyberGhost VPN, NordVPN, Proton VPN, Clear VPN, до Avast SecureLine VPN, наприклад, можна під’єднати до 5 пристроїв.

  Деякі браузери, наприклад, Opera, мають вбудовану функцію VPN. Як знайти: Opera: Налаштування – Основні – VPN – увімкнути VPN.

  Clear VPN від української IT-компанії MacPaw надає безкоштовний доступ на рік за промокодом SAVEUKRAINE.

  NordVpn: для отримання безкоштовного доступу напишіть у чат або на пошту support@nordvpn.com. Буде проведено тест локації (ви з України, чи не так?) Достовірно для Linux.

 • Користуйтесь лише мобільним інтернетом чи захищеним Wi-Fi. Ніколи не використовуйте для онлайн-банкінгу чи обміну конфіденційною інформацією відкритий Wi-Fi чи той, який просить пройти авторизацію. Вимикайте Wi-Fi, коли ним не користуєтесь.
 • Вимкніть автоматичний вибір стільникової мережі на своєму смартфоні. Потрібну мережу встановлюйте вручну.
 • За можливості, придбайте програми, що перевіряють телефон на наявність шпигунських застосунків чи файлів (для iPhone – iVerify, Android – Root Checker App). Встановіть антивірусні програми (але не російського виробництва!) на комп’ютери. Як це зробити – посилання на розділ Захист від шкідливих програм
 • Варто налаштовувати месенджери перед використанням задля більшої безпеки (параметри тут). Найбільш безпечні серед месенджерів – Signal або Threema.
 • Використовуйте різні поштові адреси для реєстрації на важливих сервісах (наприклад, в інтернет-банкінгу).
 • Регулярно перевіряйте в налаштуваннях месенджерів, соцмереж та інших сервісів, на яких пристроях активні ваші акаунти. Видаляйте зайві.
 • Блокуйте ґаджет одразу після закінчення роботи. Завершуйте сесії та виходьте з акаунтів на пристроях, якими не користуєтеся.
 • Не відкривайте листи від незнайомих відправників. Дивне повідомлення навіть від знайомої людини – сигнал зателефонувати та уточнити, чи справді воно належить автору. Можливо, акаунт зламали.
 • Придбайте картки різних мобільних операторів на випадок, якщо буде вимкнено одну з стільникових мереж.
 • Перейменуйте контакти людей в телефоні, які беруть участь в опорі (вигадайте їм інші імена).
 • Видаліть усе, що може зашкодити вам або руху опору, якому ви допомагаєте.
 • Обмежте кількість особистої інформації в мережі(геолокація без потреби, домашня адреса, інформація про вашу відсутність удома.

Псевдореферендуми РФ: що робити, аби не допомагати окупантам

Коли Росія хоче легітимізувати окупацію українських територій, вона вдається до фейкових референдумів. Для України та міжнародної спільноти їх “результати” є юридично нікчемними, такими, що не несуть жодних наслідків.

Для громадян України участь у “голосуванні” стає сприянням ворогу, оскільки полегшує реалізацію завдань, які той ставить перед собою. Найкращий вихід – це не дати окупантам можливості пред’явити необхідний обсяг бюлетенів, власноручно заповнених людьми. Нехай навіть ці бюлетені відіграватимуть лише пропагандистську роль і не матимуть юридичної сили.

Для мешканців окупованих територій кампанія з фейкового волевиявлення несе також загрозу, оскільки вона є своєрідною “перекличкою” лояльних до незаконної російської адміністрації. Люди, які добровільно й без примусу “голосують”, потрапляють у поле зору окупантів як потенційні пособники й колаборанти.

Найкраща стратегія неучасті у фейкових референдумах та інших проявах російської окупаційної політики – виїхати за межі тимчасово окупованої території. Ухилятися від участі в псевдореферендумі потрібно обережно, не наражаючи себе на небезпеку насильства чи потрапляння в “чорні списки” російських карателів.

 • Так зване “голосування” відбувається частково на стаціонарних дільницях, частково “дистанційно”, “на дому” тощо. Найпростіше ухилитися від голосування на дільниці: не відвідуйте в ці дні місця, де облаштовані дільниці.
 • Уникайте в дні проведення фейкового “референдуму” людних місць, зокрема торгових площ, вокзалів, місць проведення дозвілля. Організатори псевдореферендуму намагатимуться зібрати “голоси” в місцях скупчення людей.
 • Для того, щоб окупанти не отримали ваш “голос” удома, мінімізуйте вірогідність зустріти їх там у ці дні. Змініть своє місце перебування, зачиніться й не подавайте ознак вашої присутності в приміщенні.
 • Відкритий конфлікт з організаторами псевдореферендуму може бути небезпечним. Натомість можна спробувати обґрунтувати відмову “голосувати”: “уже сходив і віддав голос”, “боюся голосувати”, “не дозволяють релігійні переконання”, “поставте самі за мене помітку в бюлетені” і т.д.
 • Пам’ятайте, що не брати участь у фейковому референдумі правильно. Однак у випадку неможливості ухилитися від цього через загрозу власній безпеці, варто передусім думати про безпеку. Саме “голосування” не є кримінальним правопорушенням.

Для вироблення додаткових стратегій ухилення від участі в фейковому референдумі, кооперуйтесь зі знайомими, яким довіряєте. Разом можна чинити більш ефективний спротив діям окупантів.

За жодних обставин не допомагайте російським загарбникам в організації проведення псевдореферендуму: не погоджуйтесь працювати в комісії, не агітуйте за участь у т.зв. “референдумі”, не надавайте матеріального та логістичного сприяння в організації процесу. Такі дії є серйозним правопорушенням і передбачають кримінальну відповідальність (до 15 років позбавлення волі).

Важливо розуміти: організоване Кремлем референдум-шоу – це акт відчаю, адже плани ворога провалилися. Росія програє війну.

Україна послідовно реалізує політику деокупації, ЗСУ визволяють українську землю. Влада окупантів тимчасова.

Проїзд громадян України з окупації через Грузію, Азербайджан та Казахстан

Українці, які перебувають на тимчасово окупованих територіях і хочуть покинути ці землі через загрозу життю або здоров’ю, можуть це зробити, виїхавши до Грузії, Азербайджану чи Казахстану. Пояснюємо, які документи потрібно мати для цього та які правила вʼїзду.


Грузія

Вʼїзд можливий з території будь-яких країн з документом, що навіть опосередковано дає підстави вважати вас громадянами України. Це може бути закордонний паспорт (навіть прострочений), внутрішній український паспорт чи свідоцтво про народження.

Після вʼїзду зверніться до Агентства з обслуговування тимчасово переміщених осіб. Вони подбають про тимчасове житло для вас (до 10 діб) і забезпечать виплатами (300 ларі на родину і додатково 45 ларі на особу). З внутрішнім паспортом ви можете перебувати в цій країні півроку, із закордонним – 1 рік.

Із Грузії ви можете прямувати літаком до Туреччини, Німеччини, Австрії та на Кіпр, але за умови, що у вас є дійсний біометричний закордонний паспорт.

Наземним транспортом – будь-куди через Туреччину в бік Болгарії або Греції, але за наявності біометричного закордонного паспорта. Якщо паспорт не біометричний, то з візою країни, куди ви прямуєте.

Що робити, якщо немає потрібних документів або вони протерміновані?

Звернутися до посольства України в Грузії (м. Тбілісі, проспект Іллі Чавчавадзе, 76-г) для оформлення нових або продовження терміну дії наявних.


Азербайджан

Для вʼїзду потрібен дійсний закордонний паспорт (біометричний або небіометричний) і сертифікат про вакцинацію від COVID-19.

Зверніть увагу, що ви не можете перебувати в Азербайджані довше за 90 днів. Якщо вас цікавить довше перебування, зверніться до Міграційної служби країни.

З Азербайджану можна виїхати лише за дійсним закордонним паспортом або за посвідченням особи на повернення в Україну.

Зверніть увагу, що виїзд наземним транспортом тимчасово заборонений, відповідно до рішення Оперативного штабу Кабінету Міністрів Азербайджану від 05.04.2020.

Що робити, якщо немає потрібних документів або вони протерміновані?

Звернутися до Посольства України в Азербайджані (м. Баку, вул. Ю.Везірова (Чеменземінлі), 49) для оформлення нових.


Казахстан

Для вʼїзду необхідний дійсний біометричний або небіометричний закордонний паспорт.

Якщо такого немає, на кордоні ви зможете подати прикордонникам заяву про отримання статусу біженця. Для цього потрібно мати 2 фото 3,5 см на 4,5 см та переклад наявних документів: свідоцтва про народження або прострочених українських паспортів (можна зробити в будь-якому бюро перекладів за маршрутом слідування). Коли ви подасте заяву, вам дадуть посвідчення особи, яка шукає захисту, і з ним пропустять через кордон. Далі ви повинні звернутися до посольства України в Казахстані (м.Астана, Єсільський р-н, мкр. Караоткель, вул. Жилиой, 12).

Перебувати в Казахстані можна не більше за 90 днів. А якщо ви звернулись по надання статусу біженця – до 1 року.

Виїхати з країни можна в бік Узбекистану та Киргизстану літаком чи наземним транспортом, однак тільки за дійсним закордонним паспортом (біометричним чи небіометричним – у залежності від вимог країни, куди прямуєте) або ж за посвідченням особи на повернення в Україну. Якщо таких документів немає, зверніться до посольства України в Казахстані.

Важлива інформація для ЗМІ, блогерів та всіх громадян, які фотографують або пишуть про війну та армію

Відповідно до НАКАЗУ ГОЛОВНОКОМАНДУВАЧА ЗСУ ГЕНЕРАЛА ВАЛЕРІЯ ЗАЛУЖНОГО:

Що категорично заборонено висвітлювати ЗМІ у воєнний час:

 • найменування частин та підрозділів, а також їх розташування

 • кількість військових у частинах та підрозділах

 • кількість озброєння та техніки, їх стан і місце зберігання

 • умовні позначки обʼєктів

Будь-яку інформацію про:

 • операції, які проводять або планують

 • систему охорони та оборони військових частин

 • наявний захист військового такий як: озброєння та техніка (крім видимих або очевидно виражених)

 • порядок залучення сил (військових) та засобів (озброєння)

 • збір розвідувальних даних

 • переміщення та розгортання військ (найменування, кількість, маршрути)

 • військові частини та їх тактику, методи дій

 • унікальні операції та спосіб їх виконання

 • ефективність радіоелектронної боротьби противника

 • відкладені або скасовані операції

 • зниклий або збитий літак, корабель та операції з пошуку і порятунку

 • плани щодо безпеки наших військ (дезінформація, маскування, протидія)

 • інформаційно-психологічні операції, які проводять або планують

 • пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії росії проти України.

Читайте також